japonsko

Japonská ekonomika zaznamenala kvůli pandemii rekordní propad

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru rekordní propad. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 27,8 procenta, což je nejhlubší propad od roku 1980, kdy se tato data začala v nynější podobě sledovat. Oznámila to dnes japonská vláda. Šíření koronaviru paralyzovalo export i spotřebu.

Ekonomové mají zato, že v nynějším čtvrtletí se japonské hospodářství zotaví jen mírně. Spotřebitelé si podle nich vzhledem k novým případům nákazy hlídají výdaje.

Analytici očekávali, že se HDP třetí největší ekonomiky světa ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok sníží o 27,2 procenta. Proti předchozím třem měsícům ekonomika klesla o 7,8 procenta. Hospodářství kleslo už třetí čtvrtletí za sebou.

Soukromá spotřeba, která se na růstu japonské ekonomiky podílí více než polovinou, se od dubna do června snížila o 8,2 procenta. Analytici prognózovali pokles o 7,1 procenta. Výrazně méně proti očekávání klesly kapitálové výdaje, a to o 1,5 procenta.

Vnější poptávka snížila hrubý domácí produkt o tři procentní body. Pandemie utlumila globální poptávku.

„Velký propad lze vysvětlit poklesem spotřeby a exportu,“ řekl agentuře Reuters ekonom Takeši Minami z organizace Norinchukin Research Institute. „Očekávám, že ve čtvrtletí od července do září se vrátí k růstu. Ovšem celosvětově je oživení všude mimo Čínu pomalé,“ dodal.

Tři čtvrtletí hospodářského propadu snížily velikost reálného HDP na 485 bilionů jenů (100 bilionů Kč), což je minimum od druhého kalendářního čtvrtletí roku 2011. Smazal se tak přínos ekonomického programu nazvaného Abenomics, který v roce 2012 zavedl premiér Šinzó Abe. Jeho hlavními body jsou uvolněná měnová politika, fiskální podpora prostřednictvím vládních výdajů a strukturální reformy.

I když propad HDP za letošní druhé čtvrtletí je slabší než ve Spojených státech, kde činil 32,9 procenta, je výrazně vyšší než 17,8 procenta z prvního čtvrtletí 2009. Tehdy se globální ekonomika ještě vzpamatovávala z dopadů kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers a následné finanční krize.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *