obnovitelné zdroje, větrná elektrárna, vítr

Polsko přijalo energetickou strategii do roku 2040. Odkloní se od uhlí

Do roku 2030 by se měl podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Polsku přiblížit jedné čtvrtině. Polská vláda přijala energetickou strategii, která by měla zemi dovést k uhlíkové neutralitě do poloviny tohoto století. V roce 2040 by se Polsko mohlo obejít zcela bez uhlí.

Dokument byl několikrát měněn a jeho schválení polskou vládou se také dočkalo několika odkladů. Polský kabinet nakonec přijal verzi, která by měla způsobit téměř převrat v energetické koncepci. Přestože dříve Polsko dávalo najevo, že se na uhlí coby energetickou surovinu hodlá spoléhat co nejdéle, nakonec by mu mohlo dát sbohem už za necelých dvacet let.

Energetická strategie do roku 2040 totiž počítá s pomyslným kompasem, který by závislost Polska na uhlí postupně snižoval. Už do deseti let mají Poláci vyrábět bezmála čtvrtinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Větrné elektrárny by měly dosáhnout instalované kapacity necelých 6 gigawattů a vláda rovněž nastínila možnost stavby první jaderné elektrárny s kapacitou 1 až 1,6 gigawattů, jak uvedla agentura Reuters.

Polsko chce do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 30 procent a do roku 2050 pak dosáhnout uhlíkové neutrality.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *