New York, USA

Americké akcie uzavřely na nových rekordech, Fed zlepšil výhled

Akcie ve Spojených státech dnes posílily a jejich indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Americká centrální banka (Fed) dnes výrazně zlepšila odhad letošního hospodářského růstu. Slíbila rovněž, že bude v nejbližších letech dál podporovat ekonomiku mimořádně nízkými úrokovými sazbami.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,58 procenta a uzavřel na 33.015,37 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,29 procenta na 3974,12 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,40 procenta na 13.525,20 bodu.

Fed dnes předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 6,5 procenta, zatímco v prosinci letošní růst odhadoval pouze na 4,2 procenta. Navzdory zlepšení hospodářského výhledu a rostoucím obavám z inflace banka nadále předpokládá, že zachová klíčovou úrokovou sazbu v blízkosti nuly až do roku 2023.

„Dnešní prohlášení Fedu bylo optimističtější, než někteří předpokládali,“ uvedl podle agentury Reuters analytik David Carter ze společnosti Lenox Wealth Advisors.

Na devizovém trhu vyhlídky na setrvání úrokových sazeb Fedu na nízké úrovni vedly k poklesu amerického dolaru. Kolem 21:30 SEČ si euro vůči dolaru připisovalo téměř 0,7 procenta na 1,1980 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o půl procenta procenta na 91,406 bodu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *