Jak plánované zvýšení daní Bidenovou administrativou dopadne na akciové trhy

Americký prezident Joe Biden vstupoval do bitvy o Bílý dům mimo jiné s plánem na zvýšení daní. A to jak z výdělků fyzických osob, tak korporací, tak daní z majetku a kapitálových příjmů. Na místě jsou obavy, jak zvýšení daňové zátěže ovlivní americké akciové trhy.

Investoři jsou zatím překvapivě klidní a Bidenův plán na zvýšení daní ze výdělků, zisku či majetku je nijak neznervózňuje. Většina z nich totiž avizovanou změnu daňových sazeb zakomponovala do svých valuací jednotlivých akcií, a tak lze za jedinou hrozbu považovat zvýšení daní ve větším než oznámeném rozměru. Jenže to zatím není na pořadu dne. Vše bude záviset rychlosti zotavení americké ekonomice z následků koronavirové krize, a tedy na tom, jak se začne plnit státní kasa.

Joe Biden však při oznamování zvyšování daní dodával i ono pověstné „B“. Tedy na co hodlá dodatečně vybrané peníze použít. A ani v tomto případě by se nemělo jednat o něco, co by ohrozilo dosavadní vývoj akciových trhů. Peníze totiž mají putovat převážně do renovace a budování moderní infrastruktury. Takové veřejné investice mají zpravidla významný multiplikační efekt a jsou schopny ekonomice pomoci jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. Investoři to tedy vnímají jako vzkaz, že Joe Biden hodlá dělat vše pro to, aby americká ekonomika robustně rostla.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *