auta, auto, silnice

Německému autoprůmyslu se daří lépe, do budoucna je ale skeptičtější

Německý automobilový průmysl hodnotí současnou situaci lépe a většina firem plánuje rozšíření výroby, do příštích měsíců ale hledí s většími obavami. Ukazují to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnil institut Ifo.

Index hodnotící současnou situaci vystoupil v březnu na 7,9 z únorové hodnoty minus 0,4 bodu. K růstu přispěl fakt, že se výrobcům začaly plnit objednávkové knihy.Index je tak nyní zhruba na úrovni ze začátku loňského roku, než začala koronavirová pandemie. „K výrobcům aut přišlo jaro,“ poznamenal analytik Ifo Klaus Wohlrabe.

Zhoršil se ale index, který měří očekávání odvětví. Ten se minulý měsíc propadl na minus 37,3 z 19,1 bodu v předchozím měsíci, a je tak ještě výrazně slabší než začátkem loňského roku. Většina společností plánuje rozšířit výrobu, přesto se mnoho z nich ale zároveň chystá propouštět.

Automobilové odvětví loni tvrdě zasáhly uzávěry zavedené kvůli koronaviru. Byly tak zavřené obchody i předváděcí prostory. Oživení v odvětví teď brzdí i nedostatek polovodičů, který automobilky přiměl k uzavírání montážních linek. Loni výrobci dodali na německý trh 2,9 milionu aut, o rok dříve to bylo 3,6 milionu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *