eu, evropa

Maloobchod v Evropské unii v březnu ožil. Domácnosti utrácely výrazně více než před rokem

Občané Evropské unie nechali v obchodě v březnu výrazně více peněz než před rokem. Maloobchodní tržby vzrostly o 11,6 procenta. Nejvíce šlo na odbyt nepotravinářské zboží nebo motorová vozidla. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Maloobchodní tržby v Evropské unii i eurozóně vzrostly v březnu srovnatelným tempe. V obou seskupeních se také nejvíce utrácelo za nepotravinářské zboží, automobily a obchodům vládly e-shopy. Internetovým prodejcům se tržby meziročně zvýšily o přibližně 37 procenta. Mírně naopak poklesly útraty za potraviny, a to o více než procento. Maloobchodní tržby se zvyšovaly i meziměsíčně, a to o 2,7 (eurozóna) a 2,6 procenta (EU).

Rekordmanem v růstu maloobchodních tržeb je Dánsko. Zde domácnosti zvýšily svoje nákupy meziměsíčně i meziročně o více než 22 procent. Více než dvacetiprocentní meziroční růst zaznamenaly také Francie, nebo Slovinsko, o rovnou pětinu se pak tržby zvýšily v Lucembursku. Naopak v Maďarsku, Lucembursku a na Maltě došlo k meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb. Na Slovensku došlo k faktické stagnaci (růst jen o 0,4 procenta).

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *