Evropský turismus propadl o 60 procent během pandemie

Cestovní ruch v Evropské unii zažil během koronavirové pandemie prakticky nejhorší časy od svého vzniku. Počet nocí v ubytovacích zařízeních klesl od loňského dubna do letošního března o více než 60 procent.

Vůbec nejhůře pandemie koronaviru dopadla na země, které jsou na cestovním ruchu životně závislé. Nejpostiženější unijní zemí je v tomto ohledu Malta, kde se objem turismu snížil o čtyři pětiny. Jen o něco lépe na tom je Španělsko s poklesem o 78 procent a Řecko, kde počet nocí strávených turisty v hotelích nebo penzionech kleslo 74 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Naopak nejméně zasaženými jsou Nizozemsko a Dánsko, kde se cestovní ruch během pandemie zmenšil jen o 36 procent. Pokud se na data podíváme z pohledu domácí nebo zahraniční klientely, pak největší úbytek zahraničních hostů zaznamenalo Španělsko, a to rovných 90 procent. Následuje Rumunsko (–89 %), Rumunsko (–88 %), Maďarsko s Finskem (–88 %) a Česká republika (–87 %).

Počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních domácí klientelou se meziročně zvýšil jen ve dvou zemích Evropské unie. A to na Maltě (o 20 %) a ve Slovinsku (o 25 %). V zemích mimo Evropskou unii došlo k výraznému nárůstu počtu domácí klientely na Islandu, a to o více než 40 procent. Počet zahraničních hostí však klesl skoro o 90 procent.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *