Inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože listopadový růst spotřebitelských cen byl mírně nad očekáváním trhu. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle dnešního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v listopadu meziroční inflace 7,3 procenta, proti říjnu se snížila o 1,2 procentního bodu. Výrazné zpomalení meziroční inflace očekávají analytici v lednu. Aktuální vývoj podle většiny z nich umožňuje České národní bance (ČNB), aby už v prosinci zahájila snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek však zároveň upozornil na to, že od konce roku 2019 se spotřebitelské ceny zvýšily o více než třetinu.
Inflace v listopadu nad očekáváním, tlaky klesají
„Listopadová inflace skončila sice mírně nad očekáváním ČNB i trhu, rozdíl byl však relativně malý a nemění se tak základní příběh, že inflační tlaky postupně odeznívají. Růst inflace od února do listopadu dosáhl letos jen 1,2 procenta, loni touto dobou to pak bylo téměř 11 procent,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Jako jednoznačné odeznívání inflace hodnotí aktuální data i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Ke zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen došlo v naprosté většině položek napříč spotřebním košem včetně cen potravin, energií pro domácnosti, pohonných hmot a u jádrové inflace,“ uvedl.
Očekávání na konec roku a začátek příštího roku
V prosinci analytici očekávají pokles inflace na sedm procent, výraznější snížení přijde v lednu, přestože zatím zůstává nejasné, nakolik obchodníci upraví své ceníky. „V posledních týdnech se nejistota s lednovým přeceněním cen zboží a služeb dále výrazně zvýšila. S otazníkem zůstává dopad výrazného zvýšení regulované složky elektřiny do koncových cen vzhledem k tomu, že silová elektřina naopak zlevňuje. Další novou nejistotou je vývoj cen potravin na začátku roku, když na jedné straně dojde ke změnám DPH a zároveň obchody nově avizují poměrně výrazné zdražování cen potravin o pět až deset procent,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Očekává, že v lednu bude meziroční inflace mezi 2,7 a 3,3 procenta.
Hodnocení a názory ekonomů
„Inflace se na začátku roku 2024 nejspíš vrátí ke trojce, avšak jak rychle zamíří k cílovým dvěma procentům, se bude odvíjet od chování obchodníků i samotných zákazníků. V každém případě by pokles inflace měl konečně zajistit obnovení růstu reálných mezd. Jejich kumulovaný desetiprocentní propad se ovšem bude kompenzovat nejspíše zhruba tak tři roky,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil, že od konce roku 2019 se spotřebitelské ceny zvýšily o 35 procent, nejvýrazněji u ubytovacích a stravovacích služeb, oblečení a bydlení.
Podle ekonoma Deloitte Václava Frančeho inflace bude patrně celý příští rok nad dvěma procenty, k dvouprocentnímu cíli ČNB by měla klesnout počátkem roku 2025. „Je otázka, jestli má ještě smysl trápit ekonomiku, která je aktuálně v recesi, vysokými úrokovými sazbami. Vzhledem k tomu, že horizont měnové politiky je minimálně rok, a na tomto horizontu bude inflace tak jako tak poblíž dvou procent, tak by dávalo spíše smysl zahájit cyklus snižování sazeb,“ uvedl
„Podle našeho názoru jak aktuální vývoj inflace, tak celkový výhled české ekonomiky na příští rok vyznívají pro postupné snižování úrokových sazeb,“ míní i Jáč, i když upozorňuje na nejistoty spojené s lednovou změnou ceníků. Podle Seidlera dnešní data o inflaci nejsou natolik silným argumentem, aby ČNB musela odložit začátek snižování sazeb na příští rok. Poslední letošní jednání centrální banky o nastavení sazeb bude 21. prosince.
Zdroj: čtk