kldr, severni korea, rusko

KLDR a Rusko se podle médií dohodly na rozšíření hospodářské spolupráce

Severní Korea a Rusko se tento týden při jednáních na vysoké úrovni dohodly na rozšíření hospodářské spolupráce. Uvedla to dnes severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. Podrobnosti dohody, kterou ve středu podepsali vysocí obchodní představitelé KLDR a ruská delegace vedená ruským ministrem přírodních zdrojů Alexandrem Kozlovem, ale podle agentury AP neuvedla.

Posilování vazeb mezi Ruskem a Severní Koreou

Ruská tisková agentura TASS v úterý uvedla, že představitelé se po předchozím kole rozhovorů dohodli na zvýšení počtu charterových letů na podporu cestovního ruchu.

Kozlov přijel do KLDR v neděli a domů se vrátil ve středu. Před odjezdem se setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a s premiérem Kim Tok-hunem, který je také nejvyšším ekonomickým představitelem země. Ruský prezident Vladimir Putin v době Kozlovovy návštěvy daroval zoologické zahradě v Pchjongjangu více než 70 zvířat, včetně lvů, medvědů a několika druhů ptáků, což je podle TASS projev rostoucích vazeb mezi oběma zeměmi.

Vztahy KLDR s Moskvou a spekulace o vojenské podpoře

Kim Čong-un v posledních měsících upřednostňuje vztahy s Moskvou, snaží se tak vymanit z mezinárodní izolace. Aktivně podporuje Putina ve válce na Ukrajině a zároveň vykresluje KLDR jako aktivního účastníka bloku vystupujícího proti Washingtonu.

Kim zatím přímo nepřiznal, že poskytuje Rusku vojenské vybavení a vojáky na podporu bojů proti Ukrajině. Jihokorejská zpravodajská služba ale tento týden sdělila, že do konce října bylo do ruské Kurské oblasti přesunuto odhadem 11.000 severokorejských vojáků.

Ekonomické a technologické zájmy Severní Koreje

Podle nedávné studie jihokorejského analytika Lim So-hoa by KLDR mohla za vyslání vojáků dostat od Ruska ročně 320 milionů až 1,3 miliardy USD (7,7 až 31,3 miliardy Kč). I když pro ochromenou a silně sankcionovanou severokorejskou ekonomiku by to byl významný příjem, může to být méně, než kolik Severní Korea získává z nelegálního vývozu uhlí nebo dodávek vojenského vybavení do Ruska. Severní Koreji nejde podle Lima zřejmě ani tak o peníze, jako o získání přístupu k ruským technologiím důležitým k dalšímu rozvoji jaderných zbraní a raketového programu.

Zdroj: čtk