Štrasburk/Brusel 13. února (zpravodajové ČTK) -1Smlouva o volném obchodu by měla posloužit mimo jiné jako model pro budoucí obchodní dohody se státy regionálního Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Singapur rovněž členem. Singapur je největším obchodním partnerem EU v jihovýchodní Asii.
Dohoda o volném obchodu mezi EU a Singapurem by měla během následujících pěti let odstranit téměř veškerá cla ze vzájemného obchodu. Liberalizuje se také obchod se službami a firmy z Evropské unie budou mít na jejím základě mimo jiné v tomto městském státě v jihovýchodní Asii přístup k veřejným zakázkám.
Dohoda o ochraně investic zavádí systém investičních soudů, jehož úkolem bude řešit spory mezi investory a státy. Dohoda o partnerství posiluje i pracovní práva zaměstnanců a ochranu životního prostředí. Podle Evropského parlamentu tak představuje základ pro rozšíření spolupráce EU a Singapuru i do neobchodních oblastí.
Obchodní dohoda může vejít v platnost po uzavření ze strany Evropské rady. Smlouvy o investicích a partnerství musejí na základě rozhodnutí Soudního dvora EU z roku 2017 ratifikovat i jednotlivé členské země.
Podle komisařky pro obchod Cecilie Malmströmové jsou podobné dohody potřeba zvlášť v nynější neklidné době. Napětí a nejistotu v mezinárodním obchodě nedávno Evropská komise (EK) zařadila mezi důvody, proč o něco snížila svůj odhad letošního hospodářského výkonu unie.
Podle komisařky budou mít z nynější dohody prospěch zaměstnanci, zemědělci i malé a velké firmy na obou stranách. „Dohody obsahují pevný závazek k dodržování lidských a pracovních práv a k ochraně životního prostředí,“ upozornila Malmströmová.
V tiskové zprávě dohodu ocenil i předseda EK Jean-Claude Juncker. Jde podle něj o historický okamžik, dohoda je základním kamenem úzké spolupráce EU a jednoho z nejdynamičtějších regionů světa.
Uzavření dohody vítají i čeští europoslanci. Jan Zahradil z ODS zdůraznil, že přínos nevidí jen v dohodě samotné, ale i v tom, že se jejím prostřednictvím EU „staví do čela liberalizace světového obchodu.“ Také europoslanec Jiří Pospíšil z TOP09 se v souvislosti s dohodou vyslovil pro to, aby EU byla „lídrem, který podporuje v celém světě principy volného obchodu, na rozdíl od současné administrativy Spojených států amerických“.
„Do Singapuru vyváží už dnes přibližně 50.000 evropských společností, z nichž 83 procent jsou malé a střední podniky. Věřím tedy, že podpis dohody otevírá nové možnosti také českým firmám i z tohoto sektoru,“ komentovala europoslankyně Dita Charanzová z ANO.
Podle europoslance Miroslava Pocheho bude dohoda představovat příležitost především pro české firmy ze sklářského, strojírenského a textilního průmyslu. Zároveň upozornil, že se Singapur zavázal k plnění evropských norem v sociální oblasti a oblasti životního prostředí. „Před ratifikací té dohody by měl Singapur podepsat všechny zbývající memoranda Mezinárodní organizace práce – proti vykořisťování, proti práci dětí,“ zdůraznil Poche.
Singapur je zdaleka největším obchodním partnerem EU v jihovýchodní Asii. Obchod mezi nimi tvoří skoro třetinu výměny zboží a služeb mezi Evropskou unií a sdružením ASEAN, jehož členy jsou například i Vietnam, Malajsie, Thajsko či Indonésie. Celkový dvoustranný obchod zbožím dosahuje hodnoty více než 53 miliard eur (1,4 bilionu Kč), v případě obchodu se službami je to 51 miliard eur (1,3 bilionu Kč).
Dohoda se Singapurem je již třetí dohodou o volném obchodu, kterou EU vyjednala. Předcházely jí dohody s Kanadou (CETA) a Japonskem (JEFTA). Další zemí, se kterou EU uzavře podobnou dohodu, by mohl být Vietnam.
One comment
Comments are closed.