Škody způsobené pandemií nemoci covid-19 by mohly v letošním roce uvrhnout v Německu do platební neschopnosti až 29.000 firem. Proti předchozímu roku by to znamenalo nárůst o 10.000 bankrotů, tedy o 54 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRIF Bürgel. Nejvíce postižené budou cestovní kanceláře, restaurace a firmy pořádající různé kulturní, sportovní či společenské akce.
CRIF Bürgel ve svých výpočtech předpokládá recesi podobného rozsahu, jako v době finanční krize v roce 2009. Tehdy zkrachovalo 34.000 podniků. Průzkum ale nebere v úvahu půjčky garantované státem, které mají pomoci společnostem krizi překonat a které by mohly počet insolvencí snížit.
Ředitel CRIF Bürgel však rovněž varoval, že přesné dopady krize se projeví až v příštím roce. Vlna bankrotů totiž bude podle něj pokračovat i v roce 2021. Rozsah je ale stále otevřený a bude záviset na délce pandemie.
Situace už například přinutila řetězec restaurací Vapiano a obchodní dům Galerie Karstad Kaufhof požádat minulý měsíc o soudní ochranu před věřiteli, protože jejich příjmy kvůli omezenému vycházení prudce klesly. Aerolinky Lufthansa také uvažují o insolvenčním řízení jako o alternativě k přijetí přísných podmínek záchrany od německé vlády, uvedla agentura Bloomberg.
Loni v Německu podle CRIF Bürgel zkrachovalo 19.005 společností a tento počet desátým rokem za sebou klesal. Před epidemií firma CRIF Bürgel předpokládala, že letos počet bankrotů mírně vzroste na 19.500.
Úpadek však ještě nemusí znamenat, že firma zmizí z trhu. Bankrotový zákon v Německu nabízí množství variant i mimo likvidaci nebo zrušení společnosti. Je možná například restrukturalizace firmy, třeba za pomoci dohody s věřiteli nebo za pomoci nových investorů.
Zdroj: ČTK