Po několika letech restriktivní politiky v oblasti těžby nerostných surovin nyní Filipíny obrací kurs. Ostrovní stát jihovýchodně od Číny totiž disponuje poměrně velkými zásobami zlata, stříbra, mědi a dalších strategických rud.
Zákaz těžby zlata, stříbra nebo mědi byl na Filipínách zaveden v roce 2017, kdy tamní ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů jednoznačně upřednostnilo ochranu přírody před ekonomickými zájmy těžařů. Tento zákaz nyní současná filipínská vláda ruší. Zlato, stříbro, měď a další průmyslově významné rudy se budou moci opět těžit i v povrchových dolech.
Vláda si od změny kursu v této oblasti slibuje posílení zahraničních investic do domácího těžařského sektoru a pochopitelně také růst příjmů z těžby. Podle odhadů filipínských úřadů má až třetina území ostrovního státu (z celkové rozlohy 300 tisíc kilometrů čtverečních) „velký nerostný potenciál“. Zároveň bylo dosud vytěženo jen asi pět procent tamních prokázaných rezerv. Filipínská vláda odhaduje, že příjmy z vývozu nerostných surovin by se během příštích pěti let mohly zvýšit až na dvě miliardy dolarů ročně.