digitalizace, internet, teechnologie

Česko kleslo v žebříčku digitální vyspělosti GCI na 28. příčku

Česká republika klesla v žebříčku digitální vyspělosti Global Connectivity Index (GCI) společnosti Huawei za rok 2020 na 28. místo. Je to o čtyři příčky horší výsledek než v roce 2017. Česko stagnuje v klíčových oblastech digitalizace ekonomiky i společnosti, především v oblasti umělé inteligence a cloudu. V žebříčku vedou USA před Singapurem a Švýcarskem. Vyplývá to z analýzy GCI, kterou má ČTK k dispozici.

Podle mluvčího Huawei v ČR Pavla Koška Česko postupně každým rokem mírně v žebříčku padá, protože ostatní země jsou v digitální transformaci rychlejší a dravější. „GCI tak potvrzuje to, co říká i evropský pravidelně vydávaný index DESI, a to že Česko je velmi dobré v oblasti vysokorychlostního připojení k internetu, kde můžeme děkovat českým mobilním i pevným operátorům, ale už ne tak dobré v oblasti investic do moderních technologií, které dokážou velmi dobrou konektivitu využít,“ dodal Košek.

GCI, který vyhodnocuje celkem 40 ukazatelů z oblasti telekomunikační infrastruktury, investic, legislativy nebo služeb, analyzoval situaci v 79 zemích a podle skóre je rozdělil do tří skupin. USA otevírají seznam průkopníků (Frontrunners), kteří disponují vedoucím postavením v infrastruktuře informačních a komunikačních technologií. Mezi ně se řadí i země jako Japonsko, Švýcarsko či Německo. Následují země, které si technologie již úspěšně osvojily (Adopters), a to se Spojenými arabskými emiráty a Čínou v čele. Do této skupiny patří i ČR, ale i Maďarsko a Slovensko, které skončily na 31. a 32. příčce, Polsko je pak na 39. místě. Od 58. příčky jsou řazeny země, které s technologiemi ICT teprve začínají (Starters).

Dohromady představuje všech 79 zemí podrobených analýze GCI 2020 na 95 procent světového HDP a 84 procent světové populace. Zpráva podotýká, že od prvních průzkumů v roce 2015 vzrostly ekonomiky všech zkoumaných zemí, přičemž začínající ekonomiky vykázaly nejvyšší složenou roční míru růstu a zároveň také výrazně pokročily v oblasti širokopásmového připojení. Míra rozšíření služeb širokopásmového přístupu k mobilním sítím překročila v těchto zemích průměrně 2,5 násobek, předplatné služeb 4G vzrostlo z jednoho procenta na 19 procent a mobilní širokopásmové připojení se stalo o 25 procent cenově dostupnější.