Adidasu ve čtvrtletí klesl kvůli koronaviru zisk o 93 procent

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Adidas klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 93 procent na 65 milionů eur (1,8 miliardy Kč). Na hospodaření měla dopad omezení související se snahou zabránit šíření nemoci covid-19. Slabší byly i tržby. Firma dnes uvedla, že ve druhém čtvrtletí očekává propad tržeb o více než 40 procent a dodala, že kvůli nejistému vývoji není schopna poskytnout prognózu na celý rok.

Adidas má teď po celém světě uzavřeno více než 70 procent svých obchodů a stále není jisté, kdy je bude moci otevřít. Jediným světlým bodem je prodej přes internet, který se zvýšil o 35 procent, jen částečně ale kompenzoval celkový propad tržeb. Ty se v prvním čtvrtletí snížily o 19 procent na 4,75 miliardy eur.

Výsledky za první čtvrtletí zaostaly za odhady analytiků, kteří čekali provozní zisk 263 milionů eur při tržbách 4,85 miliardy eur.

Tvorbu zisku nepříznivě ovlivnil hlavně odpis neprodaných zásob v Číně, zrušení objednávek a vyšší rezervy na nedobytné pohledávky. V prvních dvou měsících roku zasáhlo hospodaření hlavně omezení podnikání v Asii, v čele s Čínou, která je pro Adidas druhým nejdůležitějším samostatných trhem po Spojených státech. Od poloviny března se krize rozšířila na další trhy po celém světě. V prvních třech dubnových týdnech ale prodej v Číně začal po otevírání obchodů opět růst.

Společnost už na problémy zareagovala protiopatřeními. Zastavila například plánovaný program odkupu svých akcií za jednu miliardu eur, představenstvo a širší vedení firmy se také vzdaly části odměn, uvedla agentura DPA. Firma získala půjčku, za kterou ručí stát a která má Adidasu pomoci přežít krizi.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.