Americká podniková sdružení vítají nový čínský zákon, který zmírňuje restrikce zahraničních investic. Zákon by podle nich mohl přispět k dosažení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, píše agentura AP.
Nový zákon mimo jiné ruší povinnost zahraničních firem předávat technologické know-how čínským partnerům a zakazuje „nezákonné vládní zásahy“ do podnikání zahraničních společností. V platnost vstoupí začátkem příštího roku.
„Je to jedno z těch opatření, která zvyšují důvěru,“ řekla ke schválení zákona viceprezidentka americko-čínské obchodní rady Erin Ennisová. Nový zákon podle ní signalizuje, že „obě strany hovoří stejným jazykem“.
Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. V prosinci se však dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit vyřešit obchodní spory a nebudou zavádět další cla.
Příměří bylo sjednáno do začátku března, americký prezident Donald Trump nicméně vzhledem k pokroku v rozhovorech odložil plánované zvýšení cel na čínské zboží, které mělo platit od 2. března. Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.
Americké podniky si již dlouhou dobu stěžují, že je Peking tlačí k tomu, aby výměnou za přístup k čínskému trhu poskytovaly svá obchodní tajemství. Americké firmy jsou v některých případech nuceny vytvářet společné podniky s čínskými partnery a sdílet s nimi technologie, píše agentura AP.
Zdroj: ČTK