ropa, zásoby

Amerika plánuje prodat ropu z rezerv. Chce tím pomoci ke snížení její ceny

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena plánuje prodat ropu ze svých strategických rezerv, aby přispěla ke snížení její vysoké tržní ceny. Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Ve Spojených státech se příští měsíc konají volby do Kongresu.

Prodej by uvolnil pro trh 14 milionů barelů

Oznámení o uvolnění rezerv se od Bidena očekává tento týden jako součást reakce na válku na Ukrajině, uvedl jeden ze zdrojů. Případný prodej by uvedl na trh zbývajících 14 milionů barelů z dříve oznámeného Bidenova největšího uvolnění rezerv ropy, které začalo v květnu a které čítá 180 milionů barelů. Podle jednoho zdroje administrativa také hovořila s ropnými společnostmi o prodeji dalších 26 milionů barelů z prodeje, který jim nařídil Kongres pro fiskální rok 2023. Ten začal 1. října.

Může rostoucí inflace vrhnout stín na Bidenův kabinet?

Bílý dům se snaží bojovat proti rostoucím cenám paliv na čerpacích stanicích a zároveň podporovat domácí ropné producenty. Rostoucí maloobchodní ceny benzinu pomohly zvýšit inflaci v USA na nejvyšší úroveň za poslední desetiletí, což představuje pro Bidena a jeho kolegy z Demokratické strany riziko před volbami plánovanými na 8. listopadu. V nich se budou snažit udržet si kontrolu nad Kongresem.

„Administrativa má před kongresovými volbami v polovině volebního období malý prostor, aby se pokusila snížit ceny pohonných hmot, nebo alespoň ukázala, že se o to snaží,“ uvedl zdroj obeznámený s jednáním Bílého domu.

Průměrná cena benzinu v USA dosáhla v pondělí skoro 3,89 dolaru za galon (asi 25,70 Kč za litr), což je podle motoristické společnosti AAA o 20 centů více než před měsícem a o 56 centů více než loni v tuto dobu. V červnu ceny dosáhly rekordního průměru nad pěti dolary. Míra inflace v USA v září činila 8,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *