Průměrná mzda zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2018 nejslabší růst za rok a čtvrt. Za zpomalením růstu mezd je podle analytiků oslovených ČTK především vysoká srovnávací základna z konce roku 2017, kdy vzrostly platy ve veřejném sektoru. Souvisí také se snížením ziskovosti podniků, která klesá právě kvůli vyšším mzdovým nákladům, dodali.
Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33.840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta.
„Průměrná mzda meziročně zpomalila především ve veřejných služeb jako státní správa, vzdělávání a zdravotnictví. V nich se u některých profesí přidávalo na platech v roce 2017 dvakrát, takže předsunuté zvýšení z roku 2018 vytvořilo vyšší srovnávací základnu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nicméně i s odhlédnutím od tohoto technického faktoru se podle něj zdá, že mzdové růsty v české ekonomice narážejí na přirozené bariéry.
Zatímco poslední zvyšování odměn ve veřejném sektoru nastalo až letos v lednu, to předešlé se odehrálo již v listopadu 2017, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Dalším vysvětlením podle něj můžou být nižší odměny plynoucí ze slabších zisků společností. Některé společnosti odvozují své roční bonusy od zisku firmy a ziskovost firem v posledním roce výrazně klesla. Stále platí, že mzdy zaměstnanců s nižšími platy rostou rychleji než těm s vyššími, podotkl.
„Domácnosti profitují z trhu práce nejvíc za 15 let“
Loňské druhé pololetí bylo ve znamení zpomalení meziročního růstu mezd, což platí pro mzdu reálnou i nominální, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Slabší růst mezd za samotné čtvrté čtvrtletí 2018 ale podle něj zároveň dobře koresponduje se zpomalením tempa růstu spotřeby domácností, jak před týdnem ukázaly detaily vývoje hrubého domácího produktu za loňské závěrečné čtvrtletí.
Celkově však analytik ING Bank Jakub Seidler hodnotí růst mezd v minulém roce za velmi příznivý, alespoň z pohledu domácností, které tak ze současného přehřátého trhu práce profitují nejvíce za posledních 15 let.
Naopak ziskovost řady firem se kvůli rostoucím mzdovým nákladům snižuje. To bude navzdory pokračujícímu nedostatku pracovníků ochotu firem dále zvyšovat mzdy letos snižovat, čemuž napomůžou i vyšší obavy ohledně zpomalování ekonomického růstu. „Proto čekáme, že růst mezd letos zpomalí k pěti až šest procentům,“ odhadl.
Zdroj: ČTK
Čtěte také:
One comment
Comments are closed.