libra, Británie

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zotavila více, než se předpokládalo

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zotavila více, než se předpokládalo. Podle konečných údajů se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 5,5 procenta místo původně uváděných 4,8 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad. Růst by upraven po kompletnějších údajích ze sektoru zdravotnictví a po aktualizaci zdrojů a metodiky výpočtu ekonomického výkonu Británie.

Údaje ukazují, že britská ekonomika se za duben až červen rychle zotavila z pandemie. V poslední době se však objevují známky zpomalení tempa růstu kvůli nedostatku zásob a zaměstnanců, jako jsou například řidiči nákladních aut.

Guvernér britské centrální banky Andrew Bailey ve středu uvedl, že ekonomika znovu dosáhne úrovně před pandemií na začátku roku 2022. To je zhruba o jeden až dva měsíce později, než banka čekala v srpnu, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zpráva ukázala, že výdaje domácností ve druhém čtvrtletí stouply téměř o osm procent a že domácnosti sáhly do úspor z doby pandemie. Růst HDP táhnul sektor služeb, hlavně ubytování a stravování, kde růst po uvolnění koronavirových omezení dosáhl 87,6 procenta. Produkce zpracovatelského průmyslu se zvýšila o 1,8 procenta, neboť u výroby aut se projevily negativní dopady nedostatku čipů. Produkce ve stavebnictví se vrátila na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *