mikročipy, základní deska

Němečtí výrobci aut kvůli nedostatku čipů mění proces výroby

Velcí němečtí výrobci osobních a užitkových aut kvůli nedostatku čipů mění zaběhnutý proces výroby. Téměř hotové automobily odkládají, aby je později dovybavili důležitými součástkami a teprve dali na trh. Informuje o tom agentura DPA.

Podle informací z automobilky Daimler Truck, která vyrábí užitkové a nákladní vozy, se u ní nachází značný počet vyrobených nákladních aut, jimž chybějí důležité díly. K možnosti odkládat nehotové vozy a potřebnými chybějícími součástkami a polovodiči je vybavit později, přikročila také automobilka Volkswagen, která je největším výrobcem automobilů v Evropě.

Mikročipy jsou pro automobilovou výrobu nepostradatelné. Elektronika je v autech přítomna všude – od palubního počítače až po senzory.

K současnému nedostatku čipů přispělo několik faktorů. K těm nejzásadnějším patří zvýšená poptávka po spotřební elektronice v důsledku pandemie, růst poptávky po čipech ale podporuje i pokračující zájem o cloudové služby a těžbu kryptoměn. Nynější krizi prohloubil také požár u japonského výrobce čipů Renesas Electronics letos v březnu. Dodávky čipů negativně ovlivnilo i březnové zablokování Suezského průplavu, který je jednou z nejrušnějších tras pro obchodní lodě.

Nedostatek polovodičů mezitím dosáhl nevídaných rozměrů. Celý automobilový průmysl by letos kvůli němu podle odhadu poradenské společnosti Alix Partners mohl přijít o příjmy za 210 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč). Poptávka je obrovská, ale nabídka ji nedokáže uspokojit.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *