Cena zlata dnes na světových trzích klesla nejníže od loňského března.

Cena zlata je na více než ročním minimu, čeká se na pohyb úroků v eurozóně

Cena zlata dnes na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby.

Snížení atraktivity zlata

Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese. ECB už dříve naznačila, že na červenec počítá se zvýšením sazeb o čtvrtinu procentního bodu. Vzhledem k vysoké inflaci, jež v eurozóně v červnu dosáhla rekordních 8,6 procenta, však analytici nevylučují, že ECB sazby zvýší výrazněji. Základní úroková sazba se v eurozóně naposledy zvýšila v roce 2011.

Příští týden zasedá měnový výbor americké centrální banky (Fed). Trhy odhadují, že svou základní sazbu zvýší o tři čtvrtiny procentního bodu z aktuálního pásma 1,50 až 1,75 procenta.

Zvyšování sazeb, neboli hrozba pro zlato

„Zlato zůstává jako kdykoli předtím citlivé na zvyšování sazeb centrálními bankami. Očekávejte, že dnes dostane další úder, pokud ECB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, protože obavy se tak promění v realitu,“ cituje agentura Reuters analytika Matta Simpsona ze společnosti City Index. Zlato podle něj také reaguje na fakt, že se dostalo pod hladinu 1700 dolarů, což je úroveň, od která si analytici slibovali, že vydrží déle.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *