Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,1 procenta.

ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta HDP

Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,1 procenta. V srpnovém odhadu centrální banka očekávala schodek 4,9 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 11. listopadu.

ČNB zlepšila i odhad míry zadlužení veřejného sektoru, který by měl letos dosáhnout 41,5 procenta HDP. V srpnu banka předpokládala, že letos míra zadlužení bude 42,2 procenta HDP.

vyhlídka na snížení deficitu

Pro příští rok ČNB očekává schodek 3,8 procenta HDP, v srpnu byl její odhad 4,7 procenta. V roce 2024 předpokládá ČNB snížení deficitu veřejných financí na 2,2 procenta HDP. S kladným saldem skončily veřejné finance naposledy v roce 2019, kdy byl přebytek 0,3 procenta HDP.

očekávaný růst dluhu

Zadlužení veřejného sektoru by se podle aktuálního odhadu ČNB mělo v roce 2023 zvýšit na 42 procent HDP, což je stejná úroveň jako v roce 2021. Pro rok 2024 počítá ČNB s dalším růstem dluhu na 43,2 procenta HDP. Proti srpnové prognóze centrální banka snížila odhadované tempo růstu dluhu, tehdy předpokládala v příštím roce míru zadlužení 44 procent HDP a v roce 2024 měla vzrůst na 45,4 procenta HDP.

zdroj: ČTK

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *