peníze, peněženka, půjčka

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč. Proti loňskému únoru byly vyšší o 107,1 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků proti lednu kleslo o 3,5 miliardy na 1,14 bilionu, meziročně vzrostlo o 33,9 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností nepřetržitě rostou od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. Tyto úvěry v únoru podle ČNB činily přes 1,3 bilionu korun a meziměsíčně se zvýšily o 0,5 procenta. Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci únoru 263 miliard Kč a meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, uvedla ČNB.

Zadlužení firem většinu loňského roku rostlo, výjimkou byly únor, červen a prosinec, kdy meziměsíčně kleslo. Letos po lednovém nárůstu opět v únoru kleslo. Podle ČNB mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům v ČR mají v členění podle původní doby splatnosti nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry, v únoru tvořily 57 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.