Dodávky ropy do Polska budou až po dohodě, co s kontaminovanou

Polsko nebude schopno přijímat dodávky čisté ropy ropovodem Družba, dokud se rafinerie napojené na severní větev ropovodu nedohodnou, jak se podělí o znečištěnou ropu, která je stále v systému. Řekl to dnes generální ředitel polské rafinerské společnosti PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodávky ruským ropovodem Družba byly koncem minulého měsíce zastavené kvůli znečištění ropy organickými chloridy. Znečištěná ropa se našla také v ropě nakládané v ruském přístavu Usť-Luga.

PKN, další polská rafinerie Lotos a německé rafinerie Schwedt a Leuna se musejí dohodnout, jak velký objem znečištěné ropy z ropovodu přijmou, uvedl Obajtek. Ujistil, že polské rafinerie mají dostatek ropy a pracují na plnou kapacitu.

Ukrajinská společnost UkrTransNafta oznámila, že několik hodin po obnovení dodávek do Evropské unie musela opět přerušit tok, protože maďarská společnost MOL ji informovala o technických problémech. MOL v prohlášení uvedl, že přerušení nebylo výrazné. Firma se dohodla, že převezme a uskladní zhruba 100 kilotun kontaminované ropy a měla by být připravena začít dostávat čistou ropu ještě tento týden.

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve – severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky.

Zatímco Rusko a další země se snaží nalézt způsob, jak ropovod s kontaminovanou ropou vyčistit, obchodní firmy Vitol a Unipec posílají zhruba 700.000 tun kontaminované ruské ropy do Asie. Snaží se tam prodat barely, které odmítli obchodníci v Evropě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Vitol a Unipec se zaměřují hlavně na nezávislé čínské rafinerie, které vyjádřily zájem o nákup ropy, kterou by smíchaly s čistou ropou, aby byla použitelná. Vitol a Unipec odebírají ropu z přístavu Usť-Luga.

Bělorusko, Ukrajina a Kazachstán již uvedly, že budou požadovat po Rusku kompenzace za znečištěnou ropu. Švédská rafinerie Preem dnes oznámila, že s dodavatelem uralské ropy, kterou dováží z přístavu Usť-Luga, se dohodla na odškodném. Neuvedla však, kdo ji odškodní, ani jak.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *