Důvěra podnikatelů v ekonomiku dál klesla, u spotřebitelů stoupla Důvěra v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně klesla potřetí v řadě, snížila se o 1,6 bodu na hodnotu 94,1. Níže byla naposledy loni v březnu. U podnikatelů klesla ve všech odvětvích, naopak mezi spotřebiteli se po pěti měsících poklesu zvýšila.

Důvěra podnikatelů v ekonomiku dál klesla, u spotřebitelů stoupla

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně klesla potřetí v řadě, snížila se o 1,6 bodu na hodnotu 94,1. Níže byla naposledy loni v březnu. U podnikatelů klesla ve všech odvětvích, naopak mezi spotřebiteli se po pěti měsících poklesu zvýšila. V červenci se přitom důvěra spotřebitelů dostala na nejnižší hodnotu v historii zjišťování, v srpnu stoupla o 3,5 bodu na hodnotu 77,1. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Nejhorší situace je ve stavebnictví

Důvěra podnikatelů se v srpnu meziměsíčně snížila o 2,6 bodu na hodnotu 97,6. „Celková důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se snížila ve všech sledovaných odvětvích. Zatímco průmysl, obchod a služby zaznamenaly mírnější pokles důvěry, který byl zejména v průmyslu a obchodě potvrzením vývoje z předešlých měsíců, stavebnictví doznalo výraznější propad,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Spotřebitelé jsou na tom lépe

Mezi spotřebiteli důvěra naopak meziměsíčně stoupla. Podle statistiků se respondenti ve srovnání s červencem méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace, a i jejich vlastní finanční situaci. Meziměsíčně se snížil i počet respondentů hodnotících svojí stávající finanční situaci hůře ve srovnání s předešlými dvanácti měsíci.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *