vývoj na akciovém trhu, hodnota akcie

Dvojice technologických akcií s dividendou, jejichž koupě se může vyplatit

Dividendy jsou dnes velkým lákadlem pro investory, přičemž u technologických akcií to platí dvojnásob. Má to svoji logiku – historická data ukazují, že akcie s dividendami mají několikanásobně větší roční výnos než ty, které dividendy nevyplácejí. Dividendy v současnosti vyplácí něco přes 100 technologických akcií. Dvojice níže uvedených pak představuje skvělou příležitost pro vybudování pasivního příjmu.

Apple

Americký gigant vyplácí dividendu, která momentálně činí 0,22 USD na akcii, nepřetržitě od roku 2012. Ačkoliv její roční výnos není ničím, z čeho by se investorům protočily panenky (0,5%), výše dividendy každým rokem roste. Za poslední tři roky se dividenda průměrně zvýšila o 23 % za rok.

Velmi dobrá finanční situace společnosti také znamená, že dividenda je dost bezpečná a že se dá očekávat její kontinuální navyšování. Investoři Applu také profitovali ze zpětného odkupu akcií společností. Mezi lety 2018 a 2020 provedla firma zpětné odkupy ve výši 210 miliard USD. Apple také několikrát rozdělil své akcie, naposledy to bylo před dvěma roky v poměru 7:1. Investice 1 000 dolarů před deseti lety by dnes měla hodnotu 10 200 dolarů, což značí více než 1 000% návratnost.

Cisco Systems

U této společnosti můžeme pozorovat podobné trendy, jako u výše zmíněného Applu. Konkrétně se jedná o fakt, že dividenda (tu Cisco vyplácí od roku 2011)je každým rokem pravidelně zvyšována. Momentálně činí 1,48 USD na akcii a přináší roční výnos 2,7 %.

Akcie společnosti se navíc pravidelně dělí. Navíc obvykle překonávají odhady analytiků o několik haléřů na akcii. Hodnota jednotlivých akcií za poslední desetiletí vzrostla čtyřikrát, což je pochopitelně dáno právě tím, že společnost začala vyplácet dividendy a po akciích vzrostla poptávka. Ačkoliv Cisco nedisponuje tak velkou zásobou hotovosti jako Apple, vypadá jeho finanční situace více než dobře. I proto je určitě moudré investici do této společnosti minimálně zvážit.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *