EU

Evropská unie má plán na rapidní zelenou transformaci ekonomiky

V plánu se počítá s masivními investicemi do nízkouhlíkových technologií, na kterých by se měl finančně podílet také stát. A to jak z evropských, tak z národních zdrojů. Unie chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomikou.

Evropská unie chce zásadně snížit emise skleníkových plynů pomoci rapidní expanze investic do nízkouhlíkových technologií. Ve hře jsou projekty na podporu využívání vodíku, řešení problému skladování energie či investice do strategických odvětví jako výroba polovodičů. S odkazem na návrh průmyslové strategie Evropské komise to uvedla agentura Reuters.

Unie by mohla finančně podporovat investice do takzvaných projektů společného evropského zájmu, ze kterých budou těžit všechny členské státy. Mezi takové patří například rozvoj datové infrastruktury v podobě 5G sítí, udržitelná doprava, blockchain nebo evropský inovační hub.

Vedle přímé podpory investic chce Unie také například garantovat cenu uhlíku u projektů směřujících do ozelenění ekonomiky, a to bez ohledu na aktuální hodnotu emisních povolenek na unijním trhu. Evropská unie si od toho slibuje další rozvoj využívání obnovitelných energetických zdrojů nebo investice do zvyšování kapacity elektrických baterií.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.