Evropské akcie zahájily týden výrazným růstem. Těžily z nadějí, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.

Evropské akcie posílily, těží z nadějí na pomalejší růst úroků v USA

Evropské akcie zahájily týden výrazným růstem. Těžily z nadějí, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 dnes stoupl o 1,4 procenta a obchodování zakončil na 401,84 bodu.

Nastane další zvýšení úrokových sazeb?

Britské akcie posílily po zprávě, že novým britským premiérem se stane Rishi Sunak. Všeobecně se očekává, že Fed v listopadu opět zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Podle páteční zprávy listu The Wall Street Journal bude nicméně americká centrální banka pravděpodobně diskutovat o tom, že v prosinci přikročí k mírnějšímu zvýšení úroků.

Akcie rostou díky zlevňování plynu

Podle agentury DPA podpořilo evropské akcie rovněž pokračující zlevňování plynu. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes poprvé od června klesla pod 100 eur (zhruba 2450 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX dnes vzrostl o 1,58 procenta a uzavřel na 12.931,45 bodu. Během dne na krátkou dobu poprvé od poloviny září překročil hranici 13.000 bodů, napsala agentura DPA.

Index londýnské akciové burzy FTSE 100 si dnes připsal 0,64 procenta na 7013,99 bodu. Britská Konzervativní strana dnes potvrdila dvaačtyřicetiletého Sunaka jako svého nového lídra, zároveň se stane novým premiérem Spojeného království.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *