switzerland, Švýcarsko, Frank

Frank je stále chápán jako bezpečný přístav, zní ze Švýcarské národní banky

Zájem o švýcarský frank coby bezpečnou měnu neslábne. A je velmi pravděpodobné, že poptávka po něm poroste s tím, jak se na světových trzích bude zvyšovat nejistota pramenící z nástupu další vlny epidemie covidu.

„Stále se nacházíme v teritoriu, kde frank je velmi vysoko,“ řekla Andrea Mächlerová, členka vedení Švýcarské národní banky na čtvrtečním setkání s novináři. Současně dodala, že neví, kam se až kurs švýcarského franku může vyšplhat. „Realita je taková, že naše měna si drží pověst bezpečného přístavu. Nejistoty zůstávají vysoké, protože covidová krize tu je stále s námi,“ dodala Mächlerová.

Ve prospěch švýcarského franku hraje také fakt, že inflace, jakou zažívá Evropa nebo Spojené státy, se Švýcarsku zatím vyhýbá. Její aktuální výše dosahuje v meziročním vyjádření pouhého 1,2 procenta. Posilování franku se ale nakonec může obrátit proti alpské zemi, protože je bytostně závislá na exportu zejména svých služeb.

Sílící frank je pak cizincům logicky prodražuje, což tlumí poptávku po nich. Mächlerová proto potvrdila připravenost Švýcarské národní banky proti příliš silnému franku zasáhnout, podobně jako to učinila před šesti lety.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *