Obavy z koronaviru a pád burz posilují jen a švýcarský frank

Obavy z dopadů šíření nového koronaviru a prudký pád cen ropy a akciových burz posilují švýcarský frank a japonský jen vnímané jako bezpečné měny. Jen je na tříletém maximu – k dolaru krátce před 17:00 SEČ přidává 2,77 procenta na 102,47 JPY.

Švýcarský frank ve stejnou dobu k dolaru posiloval téměř o procento – dolar tak stál 0,9292 CHF. Euro si k dolaru připisovalo 1,2 procenta na 1,1420 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval ztrátu 0,9 procenta na 95,06 bodu a byl nejníže od září 2018.

Cena ropy dnes na světových trzích klesla o více než 30 procent. Jde o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. K nervozitě na trhu přispěl i propad výnosů desetiletých amerických vládních dluhopisů, který poprvé klesl pod 0,5 procenta.

„Tohle vše je kombinací příběhu o ropě a o koronaviru,“ řekl agentuře Reuters analytik Edward Moya ze společnosti OANDA v New Yorku. Zmínil, že se v následujících týdnech výrazně sníží ochota k riziku.

Na čtyřleté minimum se dnes propadl ruský rubl. Reagoval na krach jednání o škrtech v těžbě ropy mezi Moskvou a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a na následný krok Saúdské Arábie, která oznámila, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *