Gazprom, plyn, těžba

Gazprom pohrozil zastavením dodávek plynu do Evropy. Zastropování cen chápe jako porušení smluv

Ruský energetický gigant Gazprom je připraven zastavit dodávky zemního plynu do Evropské unie. Stane se tak v případě, že se sedmadvacítka a skupina zemí G7 rozhodne zastropovat ceny této komodity.

Porušení smluv povede k ukončení dodávek 

„Takové jednostranné rozhodnutí je samozřejmě porušením současných smluv a povede k ukončení dodávek,“ řekl v ruské státní televizi Alexej Miller, generální ředitel energetické společnosti Gazprom. Evropští zákazníci začali nákup energetických surovin z Ruska omezovat po zahájení invaze vojsk Ruské federace na Ukrajinu.

Podobné prohlášení vydal pro televizi Rossija 1 také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Mnoho zemí už teď čelí důsledkům svých neuvážených rozhodnutí. A když podpoří tento strop, zaplatí za to cenu obyvatelé těchto zemí,“ řekl Peskov.

Obavy ze zastropování cen plynu

O zavedení cenového stropu na dodávky zemního plynu z Ruska již několik dní jednají lídři zemí Evropské unie a skupiny G7. Zatím ale chybí shoda na tom, zda vůbec cenový strop zavést, natož na jaké úrovni. Hlavním argumentem proti zastropování jsou právě obavy, že by plyn mohl z Ruska na západ přestat proudit. 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *