fed

Konec uvolněné měnové politiky v USA je na dohled, naznačují někteří představitelé Fedu

Extrémně uvolněná měnová politika americké centrální banky v podobě nulových úrokových sazeb a rozsáhlého kvantitativního uvolňování se blíží ke svému konci.

Americká ekonomika rychle roste, a přestože se nezaměstnanost ještě nevrátila na předkrizovou úroveň, vysoká inflace je důvodem, proč by měl Federální rezervní systém začít uvažovat o změně kursu své měnové politiky. Myslí si to šéf atlantské pobočky Federálního rezervního systému Raphael Bostic. Bostic patří v rámci Fedu k takzvaným jestřábům a plédoval za zahájení zvyšování úrokových sazeb už v roce 2022.

Ale není sám. Prezident richmondské pobočky Fedu Tom Barkin uvedl, že americká inflace už je spolehlivě na takové úrovni, která přímo zvyšování úrokových sazeb vyžaduje. „Jestliže se inflace dostala na dvě procenta, a myslím, že tam už dávno je a podle všeho tam zůstane, úrokové sazby by měly růst,“ uvedl Barkin podle agentury Reuters.

Nejprve ale bude muset dojít k omezování a postupnému ukončení takzvaného kvantitativního uvolňování, pomocí kterého se Fed snaží do ekonomiky napumpovat peníze a podpořit její růst. Snížení objemu nákupů vládních dluhopisů americkou centrální bankou by mohlo přijít už v posledním letošním čtvrtletí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.