záchranka

Krajští radní schválili stavbu základny záchranky v Rokycanech za 56 mil. Kč

Radní Plzeňského kraje dnes schválili novostavbu výjezdové základny krajské zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Rokycanech, bude stát 56 milionů korun. Od roku 2026 nahradí současné výjezdové místo, které je daleko od nemocnice v bývalé městské školce. Tyto prostory nevyhovují a neodpovídají standardům výjezdových základen, ani skladovacími prostory, ani počtem pobytových místností, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Pavel Hais (Piráti). Kraj připravuje stejnou stavbu v Sušické nemocnici, která patří městu.

Návrh novostavby

„Výjezdová základna v Rokycanech nemá ani garáže pro vozy rychlé záchranné pomoci,“ řekl Hais. Radní doporučili novostavbu zastupitelstvu, které zasedne naposledy před volbami v současném složení 2. září. Kraj teď požádá o dotace z evropského programu IROP, který by měl uhradit 70 procent výdajů, 15 procent má dát stát. „Zbylou částku a veškeré nezpůsobilé výdaje dá kraj,“ uvedl hejtmanův náměstek.

Cílem hejtmanství je, aby ‚výjezdovky‘ byly u krajských nemocnic. Zatím to tak je v Klatovech a Stodě, v Domažlicích a Rokycanech jsou daleko od nemocnic, z nichž hodně lékařů pracuje také v ZZS. Novostavba v Rokycanech vytvoří vyhovující zázemí pro zaměstnance, vzniknou tam sklady a garáže pro sanitky a mycí box plus náhradní zdroj elektřiny. „Je schválený projekt a vydané stavební povolení. Začít stavět se má počátkem příštího roku hotovo má být na začátku roku 2026,“ uvedl vedoucí krajského odboru zdravotnictví Jan Karásek.

Posílení posádek

Jde o samostatnou patrovou budovu, v jejímž přízemí budou garáže. Podobnou plánuje kraj i v Sušici, kde náklady také přesáhnou 50 milionů Kč. Hais uvedl, že tam kraj po dvou letech jednání dostane zdarma pozemek od města. Stavba začne v roce 2026. Dnes sídlí záchranná služba v nájmu v nevyhovující budově na nádraží. „V Sušici teď rozšiřujeme noční službu, výjezdů je tam hodně. Dvě auta jsou v Sušici a jedno na Modravě. A v noci jezdilo jedno v Sušici a jedno na Modravě. A od září budou jezdit dvě i v noci,“ řekl. Sanitky podle Haise musí v regionu jezdit dál, protože akutní péče v Sušici chybí, a tak jsou jejich výjezdy delší. Posílením posádek chce kraj dodržet rozumné dojezdy. „Považuji za velký úspěch, že to personál dokáže pokrýt, protože to tam opravdu není jednoduché,“ uvedl.

Podle Karáska je kraj pokrytý 26 pozemními výjezdovými stanovišti ZZS. Všechny fungují v nonstop režimu, ale na některých je v noci méně posádek. „Kraj je dostatečně pokrytý výjezdovými místy ZZS, loni přibyla Doubravka, čímž se posílila Plzeň. Vylepšujeme časové pokrytí. Po čtvrtletích hodnotíme, zda se časy nezhoršují,“ uvedl Hais. Podle něj stojí provoz jedné stanice zhruba deset milionů korun ročně.

„Letošní rozpočet záchranky je schválený ve výši 757 milionů korun, z toho kraj dává 374 milionů (loni 338 milionů Kč). Každoročně se to navyšuje,“ uvedl Karásek. Zbytek podle Haise platí pojišťovny. Za loňský rok měla záchranná služba 71.242 výjezdů, počet stoupá.

zdroj: ČTK