Libanonská centrální banka chystá vlastní digitální měnu

Guvernér libanonské centrální banky oznámil, že vrcholná měnověpolitická instituce v zemi chystá spuštění vlastní digitální měny už v příštím roce. Jde mimo jiné o reakci na pád libanonské liry, finanční a ekonomickou krizi, které Libanon čelí.

Riad Salameh, guvernér libanonské centrální banky v pondělí řekl, že je nutné představit a připravit projekt vlastní digitální měny, aby došlo k obnovení důvěry v celý libanonský bankovní systém. „Podle vývoje peněžní nabídky na libanonském finančním trhu odhadujeme, že domácnosti zadržují kolem deseti miliard dolarů,“ řekl Salameh státem vlastněnému médiu National News Agency.

Podle Salameha projekt digitální měny pomůže zavést bezhotovostní finanční systém, což by mělo nalákat zahraniční investory a vést k přílivu peněz do země. Libanonská ekonomika je do značné míry závislá na remitendách, které do země proudí od Libanonců pracujících a podnikajících v zahraničí. Loni představovaly jen osobní remitendy asi 14 procent libanonského hrubého domácího produktu, jak uvedla Světová banka. O patnáct let dříve to bylo dokonce více než 26 procent. Libanon ke spuštění digitální měny využije také své zlaté rezervy, kterými bude chtít celý systém podepřít.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.