Penzijní spoření dokáže přinést zajímavé zhodnocení, mezi jednotlivými fondy jsou však propastné rozdíly. Zatímco některé akciové strategie v roce 2025 vydělaly více než 20 %, jiné zůstaly jen těsně nad dvěma procenty. Které účastnické fondy si vedly nejlépe, jaké účtují poplatky a na co by si měli střadatelé dát pozor?
Při výběru penzijního spoření se mnoho Čechů rozhoduje především podle společnosti, u které si smlouvu sjednají. O výsledném zhodnocení jejich úspor ale rozhoduje zejména konkrétní investiční strategie. Dva lidé se stejnými měsíčními příspěvky tak mohou po letech spoření dosáhnout výrazně odlišných výsledků.
Dokládají to údaje Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) za rok 2025. Nejvýkonnější akciový účastnický fond zhodnotil prostředky o 25,86 %, zatímco nejslabší fond ve stejné široké kategorii dosáhl pouze 2,25 %. Rozdíl tak přesáhl 23 procentních bodů.
Samotné výsledky jednoho roku ovšem neříkají, který fond je nejlepší. Pro objektivnější srovnání je potřeba zohlednit také dlouhodobou výkonnost, investiční riziko a náklady na správu.
Obsah článku – Máte peníze v penzijním fondu? Jeden vydělal 26 %, jiný jen 2 %:
- Dynamické fondy: Rozdíly dosahují desítek procentních bodů
- Srovnání dynamických účastnických fondů
- Vyvážené fondy: Kompromis mezi výnosem a kolísáním
- Srovnání vyvážených účastnických fondů
- Konzervativní fondy: Menší výkyvy, ale také nižší výnosy
- Srovnání povinných konzervativních fondů
- Poplatky za penzijní spoření: Kolik si společnosti účtují?
- Srovnání běžných poplatků podle strategie
- Poplatky se mohou od roku 2027 výrazně změnit
- Vysoký výnos není zadarmo. Jak moc mohou fondy kolísat?
- Jak se penzijním fondům daří v roce 2026?
- Který penzijní fond je tedy nejlepší?
- Metodika srovnání
Dynamické fondy: Rozdíly dosahují desítek procentních bodů
Nejvyšší výnosový potenciál nabízejí zpravidla dynamické účastnické fondy, které významnou část prostředků investují do akcií. Jejich hodnota může výrazně růst, zároveň ale musí investoři počítat s možností citelných poklesů.
Rok 2025 byl pro řadu těchto fondů úspěšný. Nejlépe si vedl NN Růstový fond, který vydělal 25,86 %. Na druhém místě skončil Conseq Globální akciový fond se zhodnocením 23,36 % a třetí příčku obsadil Dynamický fond České spořitelny s výnosem 17,01 %.
Mohlo by Vás zajímat: Investování firemních peněz
Srovnání dynamických účastnických fondů
| Účastnický fond | Výnos 2025 | 2023–2025 p. a. |
| NN Růstový | 25,86 % | 25,20 % |
| Conseq Globální akciový | 23,36 % | 19,12 % |
| Česká spořitelna Dynamický | 17,01 % | 15,22 % |
| KB Akciový | 15,98 % | 13,97 % |
| Generali Dynamický | 15,97 % | 16,71 % |
| Rentea Akciový | 14,50 % | 13,30 % |
| ČSOB Dynamický zodpovědný | 12,16 % | 12,96 % |
| ČSOB Dynamický | 11,99 % | 17,08 % |
| Allianz Dynamický | 2,54 % | 10,90 % |
| UNIQA Akciový | 2,25 % | 19,76 % |
Z tabulky je patrné, proč se při výběru nevyplatí sledovat pouze posledních dvanáct měsíců. Například akciový fond UNIQA skončil za rok 2025 na posledním místě, přesto v předchozím tříletém období dosahoval průměrného ročního zhodnocení 19,76 %. V tomto dlouhodobějším srovnání naopak překonal řadu fondů, které si v samotném roce 2025 vedly lépe.
Výrazně se lišily i výsledky jednotlivých dynamických strategií ČSOB. Zatímco v roce 2025 zaznamenaly podobné výnosy, v období 2023–2025 měl standardní Dynamický fond výrazně vyšší průměrné roční zhodnocení než Dynamický zodpovědný fond.
Ani označení „dynamický“ ovšem nezaručuje totožné složení portfolia. Fondy se mohou lišit podílem akcií, geografickým zaměřením, měnovým zajištěním nebo investičním stylem. Rozdíly ve výkonnosti tak nemusí být pouze výsledkem schopností správce, ale také odlišné míry podstupovaného rizika.
Čtěte dále: : crypto4me – První bezpečná cesta ke kryptu s licencí MiCA
Vyvážené fondy: Kompromis mezi výnosem a kolísáním
Pro investory, kteří nechtějí všechny penzijní úspory vystavovat výkyvům akciových trhů, mohou představovat alternativu vyvážené účastnické fondy. Ty zpravidla kombinují akcie s dluhopisy a dalšími nástroji.
Také v této kategorii byly výsledky roku 2025 značně rozdílné. Nejlépe dopadl Vyvážený fond České spořitelny se zhodnocením 10,93 %. Následoval fond Komerční banky s výnosem 9,51 % a Generali s 9,20 %.
Srovnání vyvážených účastnických fondů
| Účastnický fond | Výnos 2025 | 2023–2025 p. a. |
| Česká spořitelna Vyvážený | 10,93 % | 10,72 % |
| KB Vyvážený | 9,51 % | 10,41 % |
| Generali Vyvážený | 9,20 % | 10,35 % |
| ČSOB Vyvážený | 8,11 % | 10,43 % |
| UNIQA Vyvážený | 7,01 % | 10,46 % |
| NN Vyvážený | 5,26 % | 10,14 % |
| Allianz Vyvážený | 2,13 % | 7,43 % |
Zajímavější obrázek přináší tříletá výkonnost. Většina sledovaných fondů dosáhla v období 2023–2025 průměrného ročního výnosu kolem 10 %. Výjimkou byl především Allianz Vyvážený fond, jehož zhodnocení činilo 7,43 % ročně.
Z pohledu dlouhodobého střadatele je důležité, že vyvážené fondy nemusí znamenat automaticky poloviční riziko oproti akciovým strategiím. Některé drží poměrně vysoký podíl akcií, jiné se více opírají o dluhopisy.
Právě skutečná struktura portfolia by proto měla být při rozhodování důležitější než samotný název fondu.
Přečtěte si také: Recenze XTB
Konzervativní fondy: Menší výkyvy, ale také nižší výnosy
Zcela odlišnou kategorii představují povinné konzervativní účastnické fondy. Zaměřují se především na krátkodobější dluhové nástroje a peněžní trh. Jejich cílem je omezovat kolísání hodnoty investice, nikoliv dosahovat maximálních výnosů.
Výsledky za rok 2025 byly v této kategorii výrazně vyrovnanější. Nejvíce vydělal konzervativní fond Komerční banky, konkrétně 2,83 %. Nejnižší zhodnocení zaznamenal Allianz s 2,09 %.
Srovnání povinných konzervativních fondů
| Účastnický fond | Výnos 2025 | 2023–2025 p. a. |
| KB Konzervativní | 2,83 % | 4,89 % |
| Česká spořitelna Konzervativní | 2,62 % | 5,29 % |
| Conseq Konzervativní | 2,61 % | 4,38 % |
| NN Konzervativní | 2,57 % | 4,52 % |
| Generali Konzervativní | 2,48 % | 4,65 % |
| UNIQA Konzervativní | 2,35 % | 4,39 % |
| ČSOB Konzervativní | 2,28 % | 4,70 % |
| Rentea Konzervativní | 2,20 % | 4,37 % |
| Allianz Konzervativní | 2,09 % | 4,39 % |
Při pohledu na poslední tři roky dosáhl nejvyššího průměrného ročního zhodnocení konzervativní fond České spořitelny, a to 5,29 %. Výsledky ovšem ovlivnilo také prostředí vyšších úrokových sazeb v předchozích letech.
Konzervativní strategie mohou být vhodné zejména pro lidi, kteří se blíží k čerpání naspořených prostředků a nechtějí riskovat výrazný krátkodobý propad.
Ani konzervativní fond však automaticky nezaručuje kladný výnos. Navíc je potřeba sledovat inflaci. Pokud fond vydělá například dvě procenta a spotřebitelské ceny vzrostou o tři procenta, kupní síla úspor navzdory nominálnímu zhodnocení klesne.
Poplatky za penzijní spoření: Kolik si společnosti účtují?
Samotné výnosy nejsou jediným kritériem, které by měl investor sledovat. Neméně důležité jsou poplatky, které se postupně promítají do hodnoty naspořených prostředků.
Standardní účastnické fondy mají v českém systému zpravidla dvě hlavní složky úplaty. První se odvíjí od hodnoty spravovaného majetku, druhá od jeho zhodnocení.
Srovnání běžných poplatků podle strategie
| Typ fondu | Roční úplata za správu | Úplata za zhodnocení |
| Povinné konzervativní fondy | 0,4 % | 10 % |
| Standardní vyvážené fondy | 1,0 % | 15 % |
| Standardní dynamické fondy | 1,0 % | 15 % |
Jde o běžně uplatňované sazby, které zároveň odpovídají zákonným stropům těchto kategorií. Konkrétní podmínky upravuje statut a sazebník každého fondu.
Uvedené sazby ale nelze jednoduše sčítat. Například poplatek 1 % za správu znamená, že při průměrné hodnotě spravovaných prostředků 300 000 korun odpovídá roční úplata přibližně 3 000 korun.
Patnáctiprocentní úplata za zhodnocení se naproti tomu nepočítá z celkové hodnoty majetku. Její základ vychází z pravidel stanovených zákonem o doplňkovém penzijním spoření, která zohledňují také historicky dosažené hodnoty penzijní jednotky.
Existují přitom i výjimky. Například ČSOB Pro penzi používá sazbu za správu 0,7 % ročně a Etický účastnický fond České spořitelny má desetiprocentní úplatu za zhodnocení. Tyto fondy mají specifické investiční zaměření, a proto nejsou součástí základních žebříčků výše. Podobně je třeba samostatně hodnotit dluhopisové, peněžní a alternativní účastnické fondy.
Důležité také je, že historické výnosy v uvedených tabulkách již zahrnují náklady promítnuté do hodnoty penzijní jednotky. Poplatky proto od zveřejněných výsledků nelze odečítat znovu.
Na význam nákladů upozornila také studie ekonomického pracoviště IDEA při CERGE-EI zveřejněná v lednu 2026. Podle jejích autorů mohou současné poplatkové mechanismy při dlouhodobém spoření výrazně snižovat konečnou hodnotu majetku. V modelovém čtyřicetiletém horizontu mohou představovat rozdíl dosahující až poloviny výsledných úspor oproti variantě bez těchto poplatků.
Nenechte si ujít: Lombardní úvěr v praxi
Poplatky se mohou od roku 2027 výrazně změnit
Význam poplatků podtrhuje také připravovaná reforma penzijního spoření. Vláda v srpnu 2026 schválila novelu, která počítá se sjednocením maximální roční úplaty za správu standardních fondů na 0,5 % a zrušením výkonnostních poplatků.
Podle Ministerstva financí by změny měly začít platit od ledna 2027. Návrh v září prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny. Ke změně pravidel je však stále potřeba dokončit legislativní proces. Současné sazby proto zůstávají pro aktuální srovnání rozhodující.
Vysoký výnos není zadarmo. Jak moc mohou fondy kolísat?
Při srovnávání penzijních fondů může být lákavé vybrat strategii s nejvyšším historickým zhodnocením. Jenže s potenciálně vyššími výnosy bývá spojeno také vyšší investiční riziko.
Příkladem je NN Růstový fond. Přestože v roce 2025 vydělal téměř 26 %, v roce 2022 zaznamenal podle statistik APS ČR ztrátu 16,45 %. Akciový fond UNIQA ve stejném roce odepsal dokonce 21,05 %.
To znamená, že investor, který by v takovém roce potřeboval své prostředky vybrat, mohl realizovat poměrně výraznou ztrátu.
U dlouhodobého penzijního spoření přitom hraje zásadní roli čas. Člověk, kterému do důchodu zbývá třicet let, se na kolísání hodnoty investice může dívat jinak než střadatel plánující čerpání úspor během následujících dvou let.
Při porovnávání fondů by proto měl vedle výnosů sledovat také jejich rizikový ukazatel SRI, podíl akcií a dluhopisů, měnové riziko a historické propady. Samotné rozdělení na konzervativní, vyvážené a dynamické strategie totiž ještě neznamená, že jsou všechny fondy uvnitř dané skupiny stejně rizikové.
Jak se penzijním fondům daří v roce 2026?
Dosavadní výsledky roku 2026 ukazují, že účastnické fondy pokračovaly ve zhodnocování prostředků i v prvním pololetí.
Podle statistik APS ČR za období od ledna do června 2026 dosáhly dynamické fondy průměrného zhodnocení 11,45 %, vyvážené fondy 6,89 % a povinné konzervativní fondy 1,82 %.
Jde o průměry vážené podle objemu spravovaného majetku, nikoliv o výnos každého jednotlivého fondu. Výsledky navíc zachycují pouze prvních šest měsíců roku, takže je nelze přímo porovnávat s celoročními hodnotami za rok 2025.
Z hlediska investorů jde nicméně o další potvrzení, že v období příznivém pro akciové trhy mohou dynamičtější strategie vykazovat podstatně vyšší výnosy než konzervativní investice. Opačná situace ale může nastat v období poklesu akciových trhů.
Který penzijní fond je tedy nejlepší?
Jednoznačný vítěz pro všechny investory neexistuje. Záleží především na době spoření, ochotě přijímat riziko a na tom, kdy bude člověk své úspory potřebovat.
Pokud se zaměříme pouze na historické výsledky za rok 2025, vítězem mezi dynamickými fondy byl NN Růstový, mezi vyváženými fondy Česká spořitelna a mezi povinnými konzervativními fondy Komerční banka.
Delší historie však ukazuje, že pořadí se mění. Fond, který skončí v jednom roce na posledním místě, může mít za celé tříleté období výrazně lepší výsledky než jeho konkurenti. Při výběru se proto vyplatí nejprve určit vhodnou investiční strategii, následně porovnat výkonnost podobně rizikových fondů za totožná období, a nakonec zohlednit poplatky.
Nejlepší penzijní spoření totiž nemusí být to, které vydělalo nejvíce v posledním roce, ale takové, jehož investiční strategie odpovídá potřebám střadatele a dokáže ji dlouhodobě dodržovat.

Metodika srovnání
Penzijní spoření – srovnání vychází z historických výnosů jednotlivých účastnických fondů zveřejněných Asociací penzijních společností ČR. Jednoleté údaje pokrývají kalendářní rok 2025, tříleté údaje období 2023–2025 a představují průměrné roční složené zhodnocení (p. a.).
Fondy jsou seřazeny podle výnosu v roce 2025. Pro zachování srovnatelnosti jsou samostatně hodnoceny povinné konzervativní, standardní vyvážené a dynamické strategie. Speciální dluhopisové, peněžní, garantované a alternativní fondy nebyly zařazeny do společného žebříčku kvůli odlišnému investičnímu zaměření a v některých případech také kratší historii.
Výnosy vyjadřují změnu hodnoty penzijní jednotky po zohlednění nákladů promítnutých do hodnoty fondu. Nezahrnují státní příspěvky, příspěvky zaměstnavatele, osobní daňové zvýhodnění ani inflaci. Skutečné zhodnocení konkrétního klienta se může lišit podle termínů a výše jednotlivých vkladů.
Historická výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
Zdroj obrázku: Canva








