Mnoha jihočeským včelařům uhynuly všechny včely, bude málo medu

V některých částech Jihočeského kraje hynou tuto zimu ve velkém včelstva. Někteří včelaři přišli o všechny včely. Příčinami mohou být loňské horké léto, varroáza i viróza. V jižních Čechách bude letos méně medu. ČTK to řekli jednatel českobudějovické organizace Českého svazu včelařů Stanislav Pokorný a včelař Stanislav Augustin, který léčí i včelstva jiných včelařů.

V okrese České Budějovice zazimovali včelaři asi 12.000 včelstev. Na jarních veterinárních kontrolách se jich objevilo méně než 10.000, přičemž běžný úbytek včel je podle Pokorného do deseti procent. „Včelstva nebyla schopna naklást dostatek dlouhověkých zimních včel, protože varroáza byla na takové úrovni, že tomu bránila. A kvůli horku se těžko použily některé léčivé prostředky, protože by mohlo dojít k předávkování,“ řekl Pokorný.

Pokud je ve včelstvu více roztočů, sají včelám z těla látky důležité pro přezimování. Včelaři také v horku mohli mít podle Pokorného strach dát do úlů ochranné formidolové desky, aby se včely nepředávkovaly. Rostliny v horku nedokázaly produkovat dostatek nektaru a včely nenasbíraly dost pylu, aby udělaly výživu pro dlouhověké včely.

Augustin, který léčí včelstva 15 dalším včelařům na Českobudějovicku, měl 31 včelstev a zbyla mu tři. V podobné situaci byl před dvěma lety, kdy mu z 50 včelstev zbyla dvě. Příčiny vidí ve varroáze i viróze.

„Je to hodně smutné a šlo to plošně po všech včelařích. Starám se o 15 včelařů v okolí, kdy jim zajišťuji léčivo a léčím, prevence byla dodržená a stejně se nepovedlo včelstva uchovat. Většina včelařů přišla o všechno. Problém, že když uhynou včelstva hromadně, dotační podpora státu je nula,“ řekl Augustin. Jeho slova potvrzuje včelař Jiří Ryšavý z Římova. „Z deseti mám jedny a většina včelařů je na tom hůř, nezbylo žádné,“ řekl ČTK.

Jedním z následků podle Augustina je, že letos bude velmi málo tuzemského medu v celé ČR. „Bude obrovská bída na med,“ řekl.

Když včely uhynou, musí včelař všechny úly vyvařit. Starší včelaři, kteří mají více včelstev a přijdou o ně, pak podle Augustina často s chovem končí. Jeden oddělek, ve kterém je šest rámečků, stojí od 1500 do 3500 Kč. Augustin, jehož rodina včelaří přes 100 let, zvažuje, že část včel přesune na Prachaticko. Teď je má u Dobré Vody a u Pištína na Českobudějovicku. Chov obnoví minimálně ve stejném rozsahu.

V ČR bylo loni podle ČSÚ 632.000 včelstev. Většina chovatelů je zájmová. Včely chová na 58.500 včelařů. Medu loni včelaři vyprodukovali nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta na 8992 tun.

Čtěte také:

Zemědělský svaz nesouhlasí s rušením přimíchávání biopaliv.

Zdroj: ČTK