Kosovo

Obyvatelé Kosova se v energetické krizi uchylují ke generátorům

Kosovo nyní prožívá nejhorší energetickou krizi za posledních deset let, mnoho podniků i domácností si proto pořídilo přenosné generátory na výrobu elektřiny.

K tomuto kroku se někteří obyvatelé této téměř dvoumilionové země uchýlili poté, co distribuční společnost KEDS minulý týden oznámila, že až do odvolání zavádí dvouhodinové přestávky v dodávkách elektrické energie. Uvedla to agentura Reuters.

„Denně se ke mně dostane alespoň 15 kusů (generátorů) na opravu, ale pro jednoho člověka je nemožné to všechno zvládnout. Mohu jich opravit tak pět nebo šest,“ popsal Gani Fazlia, zatímco před jeho obchodem čekali další dva zákazníci, kteří přinesli své dva staré generátory k opravě.

Xhelal Gashi pro změnu zvažuje, že zavře svou prištinskou pekárnu. Jen s obtížemi totiž zvládá pokrýt náklady na palivo do generátoru. „Obvykle platím za účet za elektřinu kolem 300 eur (asi 7400 Kč), ale teď utratím denně 100 až 110 eur (přibližně 2500 až 2700 Kč) za naftu do generátoru,“ postěžoval si pekař, který zaměstnává deset lidí.

S prudkým nárůstem cen plynu a elektřiny se potýkají země napříč Evropou. V Kosovu je situace o něco horší kvůli nízké domácí produkci energie, což nutí zemi dovážet více energie než obvykle. Na vině jsou technické závady i chladné počasí, které vyřadilo ve starých elektrárnách část produkce. Kosovo vyrábí většinu energie ve dvou starých uhelných elektrárnách a obvykle dováží ze zahraničí 10-15 procent energie. Za současné krize ale toto množství narostlo na 40 procent.

Kosovo tak dováží více energie, se kterou trhy nepočítaly, uvedlo Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E), podle něhož by nadměrná poptávka této balkánské země mohla ohrozit dodávky energie v celé Evropě.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.