Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg.
Organizace, jež pomáhají jednotlivcům řešit jejich finanční problémy, varují před prudkým nárůstem počtu domácností, které nedokážou platit své účty. Dokonce i v zemích s vysokou úrovní úspor, jakou jsou Německo a Rakousko, začínají mít obyvatelé obavy, píše Bloomberg.
„Problémy domácností s dluhy jsou jednou z mnoha hrozeb pro oživení ekonomiky z hospodářské krize. Podkopávají totiž spotřebitelské výdaje a podle některých studií zvyšují riziko širší finanční nestability, upozorňuje agentura Bloomberg.
Organizace European Consumer Debt Network, která se snaží bojovat proti nadměrnému zadlužení domácností, odhaduje, že s dluhovými problémy se v Evropské unii již nyní potýká až deset procent domácností, a poradce Kosta Skliris předpokládá, že tento podíl se minimálně zdvojnásobí.
Podle studie bruselského institutu Bruegel téměř třetina evropských domácností již před krizí počítala s tím, že by nebyla schopna uhradit neočekávaný výdaj. Britský institut Resolution Foundation tento měsíc upozornil, že 44 procent britských domácností před koronavirovou krizí nebylo schopno platit své účty v případě tříměsíčního výpadku hlavního zdroje příjmů.
Problémy domácností se zadlužením podle agentury Bloomberg podtrhují riziko, že hospodářská krize vyvolaná šířením koronaviru povede k prohloubení nerovností. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý měsíc varovala, že krize bude mít obzvlášť výrazný dopad na osoby s nízkými příjmy, ženy, migranty a mladé lidi.
Zdroj: ČTK