Sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a 2, které vedou po dně Baltského moře, by nebyly v ničím zájmu. Je o tom přesvědčen americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Poškození plynovodů Nord Stream: Švédsko hovoří o sabotáži

Sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a 2, které vedou po dně Baltského moře, by nebyly v ničím zájmu. Je o tom přesvědčen americký ministr zahraničí Antony Blinken. Švédská premiérka Magdalena Anderssonová však hovoří o cíleném útoku na plynovody.

Jednalo se o útok na Švédsko?

Předsedkyně švédské vlády Magdalena Anderssonová na tiskové konferenci uvedla, že poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 bylo cílenou akcí, respektive sabotáží. O útok na Švédsko se však nejednalo. „Mám informace od švédských zpravodajců i od našich kontaktů z Dánska a zdá se, že šlo pravděpodobně o sabotáž,“ řekla premiérka.

Vláda bere událost velmi vážně

Přestože prý nešlo o útok na švédské ani dánské území, vláda skandinávské země bere událost velmi vážně. Také další země začaly vyšetřovat, co stálo za únikem plynu z potrubí, která vedou po dně Baltského moře. Ve hře je několik variant, včetně cíleného poškození ze strany Ruska, které by si tím mohlo snažit vynutit úlevu z protiruských sankcí ze strany Západu.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken však ještě před prohlášením švédské premiérky uvedl, že pokud by se potvrdila verze o sabotáži, „není to zcela jistě v ničím zájmu“. Spojené státy také nabídly evropským partnerům pomoc při vyšetřování celé události.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *