Růst ekonomiky USA prudce zrychlil, činí 3,2 procenta

Tempo růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zrychlilo a dosáhlo 3,2 procenta. Na konci loňského roku činilo 2,2 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Výsledek je výrazně lepší, než čekali analytici, kteří v anketě agentury Reuters odhadovali růst na dvě procenta.

Ekonomika překonala řadu negativních faktorů, včetně rostoucího obchodního napětí a částečného přerušení chodu vlády. Polovinu přírůstku nicméně analytici přisuzují krátkodobým faktorům, k nimž se podle nich řadí velký nárůst zásob v podnicích a prudký pokles schodku zahraničního obchodu.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) zároveň překonal hranici tří procent, kterou prezident Donald Trump stanovil jako důkaz, že ekonomický program jeho administrativy funguje.

Jde o nejvýraznější zvýšení v prvním kvartálu od roku 2015, přičemž v posledních letech byl růst HDP v tomto období mimořádně slabý. Odborníci se obávali, že tempo růstu ekonomiky by mohlo klesnout i pod jedno procento z důvodu řady nepříznivých faktorů. K těm patří propad akciového trhu, oslabování stěžejních zahraničních ekonomik, obchodní válka USA s Čínou a lednové uzavření části vládních úřadů, které trvalo rekordních 35 dnů.

Ekonomika však tyto faktory překonala, pomohlo jí i oznámení centrální banky (Fed) na počátku ledna, že udělá pauzu ve zvyšování úrokových sazeb. Za loňský rok je zvedla čtyřikrát. Fed tak podnítil oživení akciového trhu, který se už tolik neznepokojuje tím, že by centrální banka mohla zpřísňování měnové politiky přehnat a zemi poslat do recese.

Prvnímu kvartálu se růst nevyrovná

Ekonomové ale předpokládají, že stávající čtvrtletí se prvnímu kvartálu nevyrovná. Odhadují, že růst HDP zpomalí na dvě procenta.

Sedmi desetinami procentního bodu se v prvním čtvrtletí podílelo na růstu HDP zvýšení zásob ve firemním sektoru, pokles obchodního schodku pak přidal jeden procentní bod. Analytici se domnívají, že vliv těchto faktorů se v aktuálním čtvrtletí obrátí.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě podílejí zhruba 70 procenty, zpomalily v růstu na pouhých 1,2 procenta. Výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby dokonce o 5,3 procenta klesly, což je nejvíce za deset let.

Vláda předpokládá, že částečné zavření úřadů růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalilo o 0,3 procentního bodu a v loňském čtvrtém čtvrtletí o 0,1 procentního bodu.

Za celý letošní rok by růst HDP měl podle ekonomů zpomalit na 2,4 procenta z 2,9 procenta vloni, neboť přínos z daňových škrtů z roku 2017 a ze zvýšení vládních výdajů z posledních dvou let začne slábnout.

V příštích letech ekonomika podle analytiků poroste tempem 2,2 procenta ročně, zatímco Trumpova administrativa se drží své předpovědi, že přesáhne tři procenta. Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi uvedl, že daňové škrty dočasně podpořily růst, „ale peníze jsme utratili, takže jsme zpět na takovém růstu, jaký jsme v průměru měli v posledních deseti letech“. To znamená na úrovni dvou procent.

Podle poradce Bílého domu Larryho Kudlowa se Trumpova administrativa drží předpovědi, že vzestup letos přesáhne tři procenta, protože věří, že nízká nezaměstnanost a solidní růst mezd podpoří spotřebitelské výdaje, které se v prvním čtvrtletí zpomalily. „Myslím, že cyklus prosperity je nedotčený,“ řekl Kudlow v rozhovoru pro televizi CNBC.

Nynější oživení, které trvá od krize 2007-2009, je druhým nejdelším v historii a pokud vydrží do června, bude vůbec nejdelší.