Podle šéfky MMF čeká svět nevyhnutelně ekonomická recese

„Svět čeká nevyhnutelná hospodářská recese,“ míní šéfka Mezinárodního měnového fondu

Výhled globálního hospodářství se od dubna výrazně zhoršil. Je pravděpodobné, že se recesi nevyhne. A to kvůli šířící se inflaci, zpomalení velkých ekonomik i zvyšování úrokových sazeb, uvedla Kristalina Georgievová v rozhovoru pro Reuters.

Ekonomičtí experti Mezinárodního měnového fondu prý finalizují novou prognózu globálního hospodářského vývoje, do které zahrnou aktuální data. Tedy především rostoucí a do více zemí rozšiřující se inflaci, zpomalení velkých ekonomik včetně Ruska nebo Číny, ale také další protiruské sankce, které Západ v důsledku války na Ukrajině na Rusko uvalil.

Vyjádření šéfky MMF

„Výhled světové ekonomiky značně potemněl,“ řekla Goergievová pro Reuters. Podle ní ale světovou ekonomiku čeká ještě těžší období v roce 2023. Georgievová apelovala na vlády, aby sladily své rozpočtové politiky s měnovou politikou centrálních bank, aby jim nebylo bráněno v dosažení cílů.

Nejdůležitějším bodem je snížení inflace

 Tím hlavním je snížení inflace na přijatelnou úroveň. Mezinárodní měnový fond svou prognózu letos upraví už potřetí, a to opět směrem dolů. Ještě v dubnu MMF předpovídal, že světové hospodářství v roce 2022 poroste  o 3,6 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.