Spuštění jaderné elektrárny Hickley point se odkládá

Spuštění jaderné elektrárny Hinkley Point se odkládá. A náklady na její výstavbu vzrostou

Francouzská skupina EDF, která buduje britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point C, oznámila, že blok bude uveden do provozu až v červnu 2027. Tedy o rok později, než se původně předpokládalo.

„Zahájení výroby elektřiny v prvním bloku je naplánováno na červen 2027. Riziko dalšího zpoždění obou bloků se odhaduje až na 15 měsíců, a to za předpokladu, že nepřijde další vlna pandemie a že se nedostaví další negativní dopady války na Ukrajině,“ uvedla společnost EDF ve svém tiskovém prohlášení.

Ještě nedávno se počítalo s 23 miliardami

Poslední aktualizace termínu spuštění jaderné elektrárny Hinkley Point C přišlo v lednu 2021. Tehdy se počítalo, že zpoždění dosáhne nejvýše šesti měsíců a že náklady na její vybudování vzrostou jen o 500 milionů liber na konečných 22 až 23 miliard.

Stavba se nakonec dále prodraží

Jenže čtvrteční prohlášení udělalo doslova čáru přes rozpočet. A to nejen termínově, ale rovněž finančně. Nově se náklady na vybudování elektrárny odhadují v rozmezí 25 až 26 miliard liber. Jinak řečeno, na společnost EDF rovněž doléhají rostoucí ceny stavebních materiálů a dalších důležitých komponent elektrárny. Stavba tedy bude nejspíše o 3 miliardy liber dražší, než se předpokládalo.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *