island

Spustili největší lapač oxidu uhličitého na světě. Na Islandu uloží 4 tisíce tun skleníkového plynu ročně

Na Islandu zprovoznili největší zařízení na odsávání oxidu uhličitého z atmosféry. „Lapač“ zachytí každý rok objem skleníkového plynu srovnatelný s emisemi téměř osmi stovek osobních automobilů.

Švýcarský technologický start-up Climeworks AG se spojil s islandskou společností Carbfix a společně zprovoznily největší zařízení na světě, které dokáže zachytávat oxid uhličitý. Technologický komplex, který připomíná elektrárnu, z atmosféry odsaje kolem čtyř tisíc tun tohoto skleníkového plynu ročně, což ročním odpovídá emisím necelých 800 osobních vozů.

Zachycený oxid uhličití se smíchá s vodou a směs je poté pumpována do podzemí. Zařízení, které nese název Orca (v islandštině znamená „energie“) je poháněno elektrickou energií vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Na celém světě je aktuálně v provozu 15 podobných zařízení, která ročně zachytí více než devět tisíc tun oxidu uhličitého. Podle odborníků jde o technologii budoucnosti, přestože jde zatím o kapku v moři. Roční celosvětový objem emisí CO2 totiž podle Mezinárodní agentury pro energii dosahuje kolem 31,5 miliardy tun.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.