Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu plynu o 13 procent

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu plynu o 13 procent, tvrdí lobbisté

Stávka pracovníků v energetice plánovaná na příští týden by mohla snížit těžbu plynu v Norsku o 13 procent. Uvedl to dnes Norský svaz ropy a plynu (NOG). Těžba ropy by se pak mohla snížit o 130.000 barelů denně, dodal svaz. To podle propočtů agentury Reuters odpovídá přibližně 6,5 procenta norské produkce.

Kompenzace dělníkům za vysokou inflaci

Dělníci požadují zvýšení mezd jako kompenzaci za rostoucí inflaci. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu, přičemž dodávky zemního plynu do Evropy jsou po omezování ruského exportu obzvláště nízké.

Členové odborového svazu Lederne ve čtvrtek odmítli navrhovanou mzdovou dohodu, kterou vyjednali odboroví předáci s vedením firem. Nyní plánují zahájit stávku na třech pobřežních polích 5. července a následující den přidat další tři pole, pokud se do té doby nenajde řešení. Svaz Lederne zastupuje asi 15 procent zaměstnanců ropných společností činných na moři.

Norsko jako ropná velmoc

Norsko těží denně více než čtyři miliony barelů ropného ekvivalentu. Polovina je ve formě ropy a dalších kapalin, polovinu tvoří zemní plyn. Země tak patří k významným světovým dodavatelům ropy a plynu.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *