Velká Británie ztrácí podíl na klíčových trzích, vyplývá z nové studie

Podíl Velké Británie na trzích ve Spojených státech, Německu a Číně se během koronavirové pandemie snížil. Může za to ale nejen covid-19, ale i nárůst napětí v obchodních vztazích ve světě nebo slabý růst produktivity práce.

Nová studie z dílny Lloyd´s Banking Group Centre for Business Prosperity vyplývá, že Velká Británie v posledních letech ztratila část ze své pozice na trzích USA, Německa a Číny. Tedy v zemích, které jsou největšími odbytišti britského zboží. „V některých klíčových destinacích Velká Británie zaznamenala výraznější pokles exportu a snížila se její globální konkurenceschopnost,“ píše se ve studii.

Největší propad britského exportu nastal u vývozu do Spojených států. A to jak v absolutních, tak v relativních číslech. Mezi lety 2017 a 2019 se pak britský vývoz do Německa zvýšil jen o 8,5 procenta, zatímco Itálie, Nizozemsko, Španělsko nebo USA zaznamenaly podstatně vyšší nárůst vývozu na trh nevětší evropské ekonomiky. Autoři studie to připisují následkům referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Současně s tím působí také zpomalování růstu produktivity práce a v posledním roce pandemie koronaviru.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.