česká vlajka, česká republika, česko

Zahraniční obchod ČR skončil v červnu po 12 měsících ve schodku

Zahraniční obchod Česka v červnu skončil po 12 měsících, kdy byl v přebytku, ve schodku. Činil 6,9 miliardy korun, což byl meziročně o 40,9 miliardy horší výsledek. Za propadem stál vývoz, který rostl výrazně pomaleji než dovoz. Negativně se na výsledku podepsal hlavně meziroční pokles přebytku obchodu s auty. Vyplynulo to z informací na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Zahraniční obchod se zbožím za červen skončil v červených číslech. Zápornou měsíční obchodní bilanci registrujeme vůbec poprvé v tomto roce, čímž byla přerušena i rekordní posloupnost 12 po sobě jdoucích přebytkových bilancí,“ uvedl k červnovému výsledku zahraničního obchodu vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Důvodem propadu podle něj byl pomaleji rostoucí vývoz, který meziročně stoupl o 13,2 procenta na 343,9 miliardy Kč, zatímco dovoz o 30,1 procenta na 350,8 miliardy. Letošní červen měl stejný počet pracovních dní jako loňský.

Přebytek obchodu s motorovými vozidly meziročně klesl o 10,1 miliardy korun. Zároveň se dál prohloubil o 8,1 miliardy Kč deficit obchodu s ropou a zemním plynem, o 6,9 miliardy byl schodek vyšší i u obchodování se základními kovy a o 3,6 miliardy s chemickými látkami. Naopak kladný vliv na saldo obchodování ČR s cizinou měl přebytek bilance u produktů souvisejících s odpady, který byl meziročně vyšší o 2,1 miliardy. O 1,6 miliardy vyšší byl rovněž přebytek u obchodu s dřevem a dřevěnými výrobky.

Obchod se státy Evropské unie skončil v červnu v přebytku 51,4 miliardy korun, ve srovnání s loňským měsícem tak byl o 16,1 miliardy nižší. Největší pokles aktiva zaznamenali statistici v obchodě s Německem, kde se snížilo o 8,5 miliardy Kč, a s Nizozemskem, kde bylo meziročně nižší o 3,5 miliardy. O 2,5 miliardy se pak prohloubil deficit obchodování s Polskem.

U obchodování se státy mimo EU se schodek zvětšil o 24,5 miliardy na 56,4 miliardy Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se o 7,3 miliardy Kč zhoršila bilance obchodu s Ruskem a o 2,7 miliardy Kč s Tureckem. Deficit obchodu s Čínou se prohloubil o 4,5 miliardy korun, doplnili statistici.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.