izrael

Izrael má plán na zdvojnásobení vývozu zemního plynu do Egypta

Plynovod, který by vedl pod mořskou hladinou, by mohl zdvojnásobit objem vývozu zemního plynu z Izraele do Egypta. Tam by se zkapalňoval a exportoval dále do Evropy či Asie. Plán představil izraelský ministr energetiky Yuval Steinitz.

Izrael začal zemní plyn do Egypta vyvážet v loňském roce prostřednictvím stávajícího plynovodu, který vede přes Sinajský poloostrov. Egypt a Izrael se ale nedávno dohodly, že se propojí druhým plynovodem, který by měl do terminálů Idku a Damietta surovinu dopravovat z plynového pole Leviathan.

To se nachází ve Středozemním moři asi 130 kilometrů od izraelského pobřeží. Leviathan zásobuje jak izraelský trh, tak část plynu dodává do Jordánska a také do Egypta. Pokud by se však vybudoval další plynovod, export izraelského plynu do Egypta by se mohl až zdvojnásobit. Uvedl to izraelský ministr energetiky Yuval Steinitz během jednání na East Mediterranean Gas Forum, které pořádala Káhira.

Výstavba nového plynovodu by podle Steinitze měla trvat rok až dva a ročně by mohl přepravit kolem 10 milionů metrů krychlových zemního plynu. „V budoucnosti by to ale mohlo být více,“ řekl Steinitz. Uvedl rovněž, že plyn, který by se zkapalňoval v egyptských rafinériích by mohl zásobovat Evropu nejméně 15 let a zájem o něj by mohla mít také Indie.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *