izrael

Izrael už čerpá plyn z Leviathanu

V poslední den roku 2019 zahájil provoz izraelský offshore vrt Leviathan. Začal na pevninu dodávat zemní plyn, který poputuje také do Egypta nebo Jordánska.

Projekt za 3,6 miliardy dolarů leží ve Středozemní moři asi 130 kilometrů západně od izraelského města Haifa. Zemní plyn je na pevninu dopravován prostřednictvím podmořského potrubí, které je napojeno na páteřní potrubní systém. Ten zároveň umožňuje další přepravu suroviny nejen v rámci Izraele, ale i do zahraničí.

A nezůstane jen u teorie. Podle zástupců těžařské společnosti Noble Energy začne Izrael svůj zemní plyn exportovat do Egypta a Jordánska, a to během osmačtyřiceti hodin. Izrael podepsal dohodu s Jordánskem o dodávkách zemního plynu už v roce 2016, Egypt svůj odběr zahájí v polovině ledna.

Leviathan bude schopen během příštích patnácti let vytěžit kolem šedesáti miliard metrů krychlových suroviny a celkový export dosáhne hodnoty kolem 19,5 miliardy dolarů. Pro Izrael se jedná o důležitý milník nejen z hlediska dodávek zemního plynu do zahraničí. Díky Leviathanu totiž bude moci plynem postupně nahrazovat elektrárny, které vyrábějí elektřinu z mnohem méně ekologických zdrojů, zejména z uhlí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *