zemní plyn

Globální poptávka po zkapalněném zemním plynu se do dvaceti let téměř zdvojnásobí

Podle těžařské společnosti Royal Dutch Shell můžeme očekávat, že globální poptávka po zkapalněném zemním plynu vroste do roku 2040 na dvojnásobek současné úrovně. Motorem růstu bude zejména Asie v čele s Čínou a Indií.

V loňském roce dosáhla celosvětová poptávka po zkapalněném zemním plynu 360 milionů tun, což bylo nepatrně více než v roce 2019. Podle výhledu těžařské společnosti Royal Dutch Shell by se poptávka po této surovině mohla do dvaceti let vyšplhat až na 700 milionů tun.

Největším tahounem poptávky má být Asie, na kterou podle předpovědi připadnou až tři čtvrtiny z globálního růstu. Důvodem bude zejména fakt, že domácí nabídka v těchto zemích bude klesat, a také to, že se oba zmíněné státy budou pomocí LNG snažit nahradit energetické zdroje s vysokými emisemi oxidu uhličitého.

Čína chce totiž být do roku 2060 uhlíkově neutrální zemí, což se jí podle vlastních odhadů bez využití zkapalněného zemního plynu nepodaří splnit. Z podobných důvodů se dá očekávat růst poptávky po LNG také v Indii. Druhá nejlidnatější země světa loni zvýšila import LNG o 11 procent, když se snažila využít mimořádně nízkých cen suroviny na globálním trhu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *