rickshaw, indie

Indie bude tahounem globální poptávky po energii v příštích dvaceti letech

Podle Mezinárodní agentury pro energii se dá očekávat, že do roku 2040 bude hlavním zdrojem růstu globální poptávky po energetických surovinách druhá nejlidnatější země světa. Spotřeba energie by se v Indii mohla během příštích dvaceti let zdvojnásobit.

Podíl Indie na globální poptávce po energii by podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mohl vzrůst až na 25 procent. Už v roce 2030 by Indie měla spotřebovat více energie než Evropská unie, která je v současnosti třetím největším energetickým trhem světa.

Energetická spotřeba Indie by se do roku 2040 mohla podle projekce IEA zdvojnásobit, a to v důsledku růstu hrubého domácího produktu. Ten by měl za dvacet let činit 8,6 bilionu dolarů, což je asi třikrát více než v roce 2018.

Podle IEA v Indii výrazně vzroste spotřeba ropy (ze současných pěti na bezmála devět milionů barelů denně), poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) se zvýší na čtyřnásobek. Indie se tak stane výrazně závislá na dovozu fosilních paliv, v případě ropy má země krýt až 92 procent spotřeby dovozem, v případě LNG to má být až 60 procent, uvedla Mezinárodní agentura pro energii.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *