dolar

Dolar po zasedání Fedu posílil, akcie oslabily. Oživení bude dlouhé, varuje Powell

Středeční dlouho očekávané zasedání Federálního rezervního systému žádné překvapení nepřineslo. Guvernér Jerome Powell však svým nepříliš optimistickým výhledem poslal níže hlavní akciové indexy na Wall Street, dolar ale zareagoval posílením.

Federální rezervní systém ponechal po svém středečním zasedání základní úrokovou sazbu beze změny, tedy blízko nuly. Nic nezměnil ani na měsíčním objemu nákupu dluhopisů, pomocí nichž se snaží do finančního systému pumpovat potřebnou likviditu, a podpořit tak ekonomickou aktivitu ve Spojených státech.

Trhy přesto reagovaly. Guvernér Fedu Jerome Powell totiž vyslovil obavy o další hospodářský vývoj s tím, že cesta k razantnímu ekonomickému oživení bude dlouhá a návrat na předkrizovou úroveň bude velmi pozvolný. Probíhající růst na trzích s aktivy je podle Powella živen zejména fiskálními impulsy a pozitivními očekáváními spjatými s vakcinací.

Wall Street na Powellova slova zareagoval poklesem. Index S&P 500 ztratil více než 2,5 procenta, což je největší denní propad od října loňského roku. Naopak dolar posílil o více než půl procenta vůči koši hlavních měn.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *